«Կազանի հանդիպման մոտենալուն զուգընթաց Կովկասում հավասարապես աճում է ինչպես խաղաղության, այնպես էլ պատերազմի հավանականությունը»,- National Interest հրատարակությունում իր հոդվածում գրում է հիմնադրամի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը: Հունիսի 25-ին ԿԱզանում կկայանա Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Իլհամ Ալիևի և Դմիտրի Մեդվեդևի հերթական հանդիպումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ: Այս հանդիպման հետ որոշակի հույսեր են կապում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահների ընդունած Դովիլի հայտարարության առնչությամբ, որով նրանք միանշանակ հասկացրին, որ ժամանակն է լուծելու ղարաբաղյան հիմնախնդիրը: «(Ղարաբաղյան հակամարտության) հետագա հետաձգումը միայն կասկածի տակ կդնի համաձայնություն ձեռք բերելուն կողմերի հավատարմությունը»,- ասվում է նախագահների հայտարարության մեջ:
Թոմաս դե Վաալի կարծիքով, եթե Կազանում նախագահների հանդիպման ժամանակ հաջողվի համաձայնեցնել շրջանակային համաձայնագիրը, գործնականում նախատեսված դրույթների իրականացման ժամանակ անխուսափելի ընդմիջումից կարող են որոշակի ուժեր օգտվել, որպեսզի ձախողեն գործընթացը:
«Որոշակի ուժերի» տակ, ելնելով ստեղծված իրադրությունից, կարելի է հասկանալ միայն Ադրբեջանի ղեկավարությունը, որին իշխանության գլխին մնալու համար այդքան անհրաժեշտ է պատերազմը Ղարաբաղում, և որը բոլորովին չի թաքցնում դա` չդադարելով սպառնալ Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսմամբ: Հետևաբար, հակամարտության խաղաղ կարգավորումը չի մտնում Բաքվի պլանների մեջ, որն էլ հենց կարող է ձախողել այդ կարգավորումը:
Սակայն, վերադառնալով Դովիլի համաձայնագրին, ակնհայտ է, որ Մինսկի խմբի համանախագահները նկատի են ունեցել այդ հնարավորությունը. «Ուժի կիրառումը ստեղծել է ներկայիս դիմադրության և անկայունության իրադրությունը: Երկրորդ անգամ ուժի կիրառումը միայն մեծ տառապանքների և ավերածությունների կհանգեցնի, ինչպես նաև կարժանանա միջազգային հանրության դատապարտմանը»: Հետևաբար, եթե անգամ Ալիևն առանց գերտերությունների թույլտվության որոշի պատերազմ սկսել, նույն այդ տերություններն անմասն չեն մնա: Իսկ իրադարձությունները Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես` անցանկալի առաջնորդների փոփոխությունը, տեղի է ունեցել ոչ այնքան վաղուց, որպեսզի Ալիևը չհասկանա. նախագահական աթոռը պահպանելու նպատակով Ղարաբաղում պատերազմ սկսելով` ինքը շատ արագ կարող է զրկվել այդ աթոռից:

«С приближением Казанской встречи вероятность как мира, так и войны на Кавказе повышается в равной степени», – пишет в своей статье в издании National Interest эксперт фонда Карнеги Томас де Ваал. 25 июня в Казани состоится очередная встреча президентов Армении, Азербайджана и России Сержа Саргсяна, Ильхама Алиева и Дмитрия Медведева по урегулированию карабахского конфликта. С этой встречей связываются определенные ожидания, связанные с Довильским заявлением глав стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции, которые недвусмысленно дали понять, что с карабахским конфликтом пора кончать. “Дальнейшая задержка (урегулирования конфликта) лишь поставит под сомнение приверженность сторон к достижению соглашения”, – говорится в заявлении президентов.
По мнению Томаса де Ваала, если во время Казанской встречи президентов рамочное соглашение удастся согласовать, неизбежным перерывом при реализации предусмотренных положений на практике могут воспользоваться определенные силы для провала процесса.
Под «определенными силами», исходя из сложившейся ситуации, можно подразумевать лишь азербайджанское руководство, которому очень нужна война в Карабахе, чтобы удержаться у власти, и которое абсолютно этого не скрывает, не уставая угрожать возобновлением военных действий в Карабахе. Соответственно, мирное урегулирование конфликта не входит в планы Баку, который и может попытаться его сорвать.
Однако, возвращаясь все к тому же Довильскому соглашению, очевидно, что сопредседатели Минской группы учли эту возможность: «Применение силы создало нынешнюю ситуацию конфронтации и нестабильности. Повторное применение силы приведет только к большим страданиям и разрушениям, а также удостоится осуждения международного сообщества». Соответственно, если даже Алиев без позволения сверхдержав решится на войну, эти самые державы не останутся в стороне. А события на Ближнем Востоке, в частности, смена неугодных лидеров, имели место не так давно, чтобы Алиев не понимал: начав в Карабахе войну с тем, чтобы сохранить за собой президентское кресло, он этого кресла может очень быстро лишиться.