2 Հունիս 2011 - 09:13 AMT
Դովիլի հայտարարությունը «Դեյտոնի ուրվականն է»: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը: Նա նշել է, որ Դովիլի հայտարարությունը Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև աննախադեպ գլոբալ համագործակցության հետևանք է: Նրա խոսքերով, սխալվում են այն քաղաքական գործիչները և երկրների առաջնորդները, որոնք փորձում են կառուցել իրենց քաղաքականությունը Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև հակասությունների վրա: Նա նշել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում նման բան չի եղել, որպեսզի ՄԽ համանախագահ-երկրներն այդքան սերտ և համաձայնեցված համագործակցեն: Նա, մասնավորապես, նշել է, որ Դովիլի հայտարարությունը կոչ է Սերժ Սարգսյանին հակամարտության շուտափույթ լուծման մասին, որ բոլոր ժամակետները սպառված են, և մադրիդյան սկզբունքների փոխարեն կան Սոչիի պայմանավորվածությունների հստակ ցուցումներ:
Շահնազարյանը չի բացառել, որ շուտով համանախագահ-երկրների նախագահները կհամաձայնեցնեն հակամարտության գոտում խաղաղապահ ուժերի կազմը և մանդատը:
ՌԴ, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևը, Բարաք Օբաման և Նիկոլյա Սարկոզին Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին կոչ են արել «քաղաքական կամք դրսևորել և հունիսին կայանալիք հայ-ադրբեջանական գագաթաժողովի ընթացքում ավարտել (Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման) հիմնարար սկզբունքների շուրջ աշխատանքները: «Հետագա երկարաձգումը միայն հարցականի տակ կդնի կողմերի հավատարմությունը պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը»,- ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահ երկրների նախագահների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է ֆրանսիական Դովիլ քաղաքում կայացած «Մեծ ութնյակի» գագաթաժողովի ժամանակ:
Դեյտոնի համաձայնագիր` հրադադարի մասին համաձայնագիր, որը վերջ է դրել Բոսնիա և Հերցեգովինայի Հանրապետությունում քաղաքացիական պատերազմին: Համաձայնեցվել է 1995-ի նոյեմբերի 21-ին ԱՄՆ-ի Դեյտոն բազայում:

2 Июнь 2011 - 09:13 AMT
Довильское заявление является “призраком Дейтона”. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил представитель АНК Давид Шахназарян. Он отметил, что довильское заявление является следствием беспрецедентного глобального сотрудничества между Россией и Западом, развернувшегося в последнее время. По его словам ошибаются те политики и лидеры государств, которые пытаются строить свою политику на противоречиях между Россией и Западом, в частности США. Он подчеркнул, что в процессе урегулирования карабахского конфликта такого еще не было, чтобы страны-сопредседатели Минской группы так тесно и согласовано сотрудничали. Он в частности отметил, что довильское заявление является призывом Сержу Саркисяну о скорейшем решении конфликта, что все сроки исчерпаны и вместо мадридских принципов есть четкие указания на сочинские договоренности.
Шахназарян также не исключил, что в ближайшее время президенты стран-сопредседателей согласуют такой проблематичный вопрос как состав и мандат миротворческих сил в зоне карабахского конфликта. Президенты Дмитрий Медведев, Барак Обама и Николя Саркози призвали лидеров Армении и Азербайджана "продемонстрировать политическую волю и завершить работу над Основными принципами (урегулирования по Нагорному Карабаху) в ходе предстоящего армяно-азербайджанского саммита в июне". "Дальнейшее затягивание только поставит под вопрос приверженность сторон к достижению договоренностей", – говорится в совместном заявлении трех президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции Дмитрия Медведева, Барака Обамы и Николя Саркози, принятом во время саммита «Большой восьмерки» во французском Довиле.
Дейтонское соглашение — соглашение о прекращении огня, разделении враждующих сторон и обособлении территорий, положившее конец гражданской войне в Республике Босния и Герцеговина 1992—1995 гг. Согласовано 21 ноября 1995 года на военной базе США в Дейтоне (штат Огайо), подписано 14 декабря 1995 года в Париже лидером боснийцев Алией Изетбеговичем, президентом Сербии Слободаном Милошевичем и президентом Хорватии Франьо Туджманом.