Հայաստանի իշխանությունները միշտ երկխոսության ձեռք են պարզել ցանկացած քաղաքական ուժի: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը` անդրադառնալով իշխանությունների և ՀԱԿ-ի միջև հնարավոր երկխոսությանը:
«Մենք ողջունում ենք ՀԱԿ-ի հետ երկխոսությունը, բայց ես կցանկանայի, որպեսզի Կոնգրեսը չչափազանցնի այդ երկխոսության դրդապատճառները և հիմքերը: Համաներումը մարդասիրական քայլ էր և պայմանավորված էր ոչ թե ընդդիմության գործողություններով, այլ այն հանգամանքով, որ այս տարի մենք նշում ենք Հայաստանի անկախության 20-ամյակը»,- ասել է Զաքարյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպիսի քաղաքական զարգացումներ տեղի կունենան Հայաստանում, հաշվի առնելով համաներումով ՀԱԿ կողմնակիցներին ազատ արձակելը, Զաքարյանը հայտարարել է, որ երկրում քաղաքական գործընթացները պետք է ընթանան օրենքի և Սահմանադրության շրջանակներում, և 2008-ի մարտի դեպքերի կրկնությունը չի կարելի թույլ տալ:

Member of the ruling Republican Party of Armenia Artak Zakaryan said the authorities have always offered their hand to any political force for dialogue.
“We hail the dialogue with the Armenian National Congress (ANC), but I would like the Congress not to exaggerate the reasons behind it. The amnesty was a humane step, while it was conditioned not by the opposition’s actions, but by the fact that we celebrate the 20th anniversary of Armenia’s independence this year,” Zakaryan told a press conference in Yerevan, commenting on possible dialogue between the authorities and ANC.
Asked what kind of political developments will happen in Armenia, taking into consideration the release of a number of ANC supporters, Zakaryan said the political processes in the country should proceed as per the Armenian Constitution and law, while repetition of the March 2008 events should be prevented.