Հունիսի 10-ին Երևանում կիրականացվի «Մենք ենք, մեր մարզը» խորագրով մանկապատանեկան մարզային մշակույթի օրերի նախագիծը, որին այս անգամ կմասնակցեն Վայոց ձորի մարզի 120 երեխա` մանակապատանեկան ստեղծագործական համույթներից, նկարիչներ ու անհատ կատարողները:
Առնո Բաբաջանյան համերգասրահի ճեմասրահում հունիսի 10-ին կբացվի գեղանկարչական ցուցահանդես, որտեղ կներկայացվեն Եղեգնաձորի գեղարվեստի, Ջերմուկի, Աղավնաձորի, Վայքի արվեստի դպրոցների, Ջերմուկի միջնակարգ մասնագիտական կրթօջախի, Վայոց Ձորի պետական քոլեջի սաների 41 լավագույն նկարչական աշխատանքները, որից հետո նույն վայրում տեղի կունենա համերգ, որին կմասնակցեն Աղավնաձորի, Վայքի, Ջերմուկի արվեստի, Եղեգնաձորի երաժշտական դպրոցների ու մշակույթի տան պարային համույթներն ու երգչախմբերը, կհնչեն նաև պատանի երաժիշտների գործիքային ու վոկալ մենակատարումներից: Մարզից ժամանած երեխաներն իրենց մայրաքաղաքային ուղևորությունը կավարտեն երևանյան էքսկուրսիայով:
«Մենք ենք, մեր մարզը» խորագրով ծրագիրը միտված է ՀՀ մշակույթի նախարարության կողմից ՀՀ մարզերում նպատակային մշակութային քաղաքականության իրականացմանը, հաշվետու ստուգատեսերի միջոցով հանրապետության քաղաքներում մշակութային կյանքի աշխուժացմանը, խթանմանն ու զարգացմանը, մայրաքաղաքի բնակչության իրազեկվածությանը յուրաքանչյուր մարզի մշակութային ձեռքբերումներին: Միջոցառումների, ցուցահանդեսների, համերգների կազմկերպմամբ նպաստավոր պայմաններ է ստեղծվում մանկապատանեկան մշակութային հաստատությունների, կազմակերպությունների շնորհալի պատանիների ներկայացման, արվեստագետների շփումների սերտացման, փորձի փոխանակման, մարզ-մայրաքաղաք կապի ամրապնդման կամար, տեղեկացնում է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:

2 Июнь 2011 - 10:50 AMT
10-го июня в Ереване реализуется проект детско-юношеских областных дней культуры “Мы и наша область”, в котором участвуют 120 детей Вайоц Дзорской области из детско-юношеских творческих коллективов, художники и солисты. В фойе концертного зала Арно Бабаджаняна 10-го июня откроется выставка картин, в которой будет представлена 41 лучшая работа учеников художественных школ Ехегнадзора, Джермука, Ахавнадзора, Вайка, среднего специального учебного центра Джермука, государственного колледжа Вайоц Дзора, после чего там же состоится концерт с участием танцевальных ансамблей и хоровых коллективов школ искусств Ахавнадзора, Вайка, Джермука, музыкальных школ и Дома культуры Ехегнадзора, прозвучат сольные вокальные и инструментальные произведения. После завершения мероприятия для детей будет организована экскурсия.
Программа “Мы и наша область” направлена на реализацию культурной политики Министерства культуры РА по развитию и поддержанию культурной жизни областей РА, осведомленности жителей столицы обо всех новостях культурной жизни районов.
Организация различных мероприятий, выставок, концертов создает благоприятные условия для представления детско-юношеских культурных учреждений, сближения искусствоведов, обмена опытом, для укрепления связи между областью и столицей, сообщает Министерство культуры РА.