2 Հունիս 2011 - 11:08 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի պատմական և քաղաքական առաքելությունը Հայաստանում ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրությունների արդյունքում իշխանափոխության մեխանիզմ ստեղծելու մեջ է: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ անդամ, «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հավելել է, որ ՀԱԿ առաքելությունը կատարված չի լինելու իշխանության գլուխ անցնելու և երկրում առկա խնդիրների լուծման դեպքում, այլ միայն այն ժամանակ, «երբ ՀԱԿ-ը պայմաններ կստեղծի, որպեսզի իշխանության անցնեն նրա քաղաքական հակառակորդները: Եթե իհարկե այդ քաղաքական հակառակորդները վայելում են ժողովրդի աջակցությունը»: Նա հավելել է, որ հենց այդպես է նա պատկերացնում ազատ և երջանիկ Հայաստանը:
Փաշինյանը նաև պատասխանել է լրագրողների դիտողություններից, որ հենց ՀԱԿ առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է շրջանառության մեջ դրել ընտրությունների կեղծման փորձը և իշխանությունը չհանձնելը: Սակայն Փաշինյանը հայտարարել է, որ նրան հետաքրքրում է Հայաստանի ապագան, այլ ոչ թե անցյալը: «Ինձ հիմա չի հետաքրքրում, թե ինչպիսին է եղել Հայաստանը 1991-ին, 1995-ին, 1998-ին, 2000-ին: Ինձ հետաքրքրում է, թե ինչպիսին կլինի Հայաստանը 2020-ին»,- ասել է նա:

2 Июнь 2011 - 11:08 AMT
Никол Пашинян считает, что миссия АНК – в создании в Армении механизма смены власти в результате выборов
Историческая и политическая миссия оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) заключается в создании в Армении механизма смены власти в результате свободных, справедливых и прозрачных выборов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член АНК, редактор армянской газеты «Армянское время» (Айкакан Жаманак) Никол Пашинян. Он добавил, что не будет считать миссию АНК выполненной в случае прихода к власти и решения существующих в стране проблем, а лишь тогда «когда АНК создаст условия, чтобы к власти смогли прийти ее политические противники. Если конечно эти политические противники пользуются поддержкой народа». Он добавил, что именно так он представляет свободную и счастливую Армению.
Пашинян также ответил на замечания журналистов, что именно лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян ввел в политической оборот в Армении практику фальсификаций выборов и отказа после них передать власть. Однако Пашинян заявил, что его интересует будущее Армении, а не ее прошлое. «Меня сейчас не интересует с точки зрения политической деятельности какова была Армения в1991, 1995, 1998, 2000-м. Меня интересует, какой будет Армения в 2020-м году», – подчеркнул он.