Հայաստանում ցմահ բանտարկյալներն իրենց համար պահանջում են առանձին քրեակատարողական հիմնարկ: Այդ մասին Երևանում ցմահ բանտարկյալների խնդիրներին նվիրված քննարկման ժամանակ ասել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի վանաձորյան գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը: Նրա խոսքերով, ցմահ բանտարկյալները չեն ցանկանում ենթարկվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ պետին:
Նա ուշադրություն է հրավիրել ցմահ բանտարկյալների սննդի, զբոսանքի և հարազատների հետ տեսակցության խնդիրների վրա: «ՀՀ օրենքի համաձայն նրանք ամեն օր մեկ ժամ զբոսանքի իրավունք ունեն, սակայն նրանք զրկված են այդ հնարավորությունից և շաբաթական 7 ժամվա փոխարեն ունեն շաբաթը 2 ժամ զբոսնելու իրավունք»,- ասել է Սաքունցը:
Նրա խոսքերով, ցմահ բանտարկյալները մեկուսացած են արտաքին աշխարհից և չունեն ոչ բջջային հեռախոս, ոչ ինտերնետից օգտվելու հնարավորություն:

Получившие пожизненное заключение лица в Армении требуют открытия отдельного для них уголовно-исполнительного учреждения. Об этом в ходе состоявшегося в Ереване обсуждения, посвященного проблемам лиц, приговоренных к пожизненному заключению в Армении, заявил глава Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, руководитель группы по общественному мониторингу уголовно-исполнительных учреждений, правозащитник Артур Сакунц. По словам правозащитника, осужденные пожизненно люди не желают подчиняться начальнику УИУ «Нубарашен».
Помимо этого, Сакунц обратил внимание на проблемы питания пожизненно осужденных и проведения прогулок и свиданий с родственниками. «Согласно закону РА, пожизненно осужденные имеют право на одночасовые прогулки. Однако заключенные лишены данной возможности и вместо семи часов в неделю их ограничивают прогулками по два часа в неделю», – слазал Сакунц.
По словам правозащитника, пожизненно заключенные изолированы от внешнего мира, они не имеют доступа ни к мобильным телефонам, ни к Интернету.