2 Հունիս 2011 - 12:09 AMT
Հայ Ազգային Կոնգրեսը (ՀԱԿ) երբեք իշխանությունների հետ անարժան գործարքի չի գնա: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: «Դա անհնար է»,- ընդգծել է նա: Փաշինյանի խոսքով, արտահերթ խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունները շարունակում են ՀԱԿ-ի գլխավոր նպատակն ու պահանջը մնալ, և իշխանությունների հանդեպ Կոնգրեսի ճարտասանության փոփոխությունը բացատրվում է այդ նպատակին հասնելու մեխանիզմների փոփոխությամբ: «Երկխոսությունը, բանակցությունները այդ մեխանիզմներից մեկն է»,- նկատել է նա: Փաշինյանի խոսքով, երբ իրենք ասում են, որ մինչև վերջ են պայքարելու, դա չի նշանակում որևէ ժամանակային շրջանակներ, և որ «մինչև վերջը նշանակում է մինչև հերթական ընտրություններ»: Նա ավելացրել է, որ արտահերթ ընտրությունները կարող են տեղի ունենալ միայն իմպիչմենտի կամ նախագահի հրաժարականի դեպքում:
Փաշինյանը նշել է, որ զարմացած է այն հայտարարություններով, թե ՀԱԿ-ը մեղմացրել է իշխանությունների հանդեպ իր դիրքորոշումը: Նա հայտնել է, որ եթե 2008 թվականին ՀԱԿ-ը միայն մեկ պահանջ էր առաջադրում երկխոսություն սկսելու համար` «քաղբանտարկյալների» ազատ արձակում, ապա 2011-ին Կոնգրեսն արդեն 3 պահանջ առաջադրեց, որոնք իշխանությունը ստիպված եղավ կատարել: «Այդ իշխանություններն են մեղմացրել դիրքերը»,- նշել է նա: Փաշինյանը պատասխանել է նաև իշխանությունների հետ առաջիկա բանակցություններում ՀԱԿ-ի պատվիրակության կազմի մասին հարցին` հաղորդելով, որ այդ հարցը դեռևս չի քննարկվել: Ընդ որում, այն հարցին, թե արդյոք նա իրեն տեսնում է այդ պատվիրակության կազմում, Փաշինյանը ժպիտով պատասխանել է, թե «ինքս ինձ այնտեղ չեմ տեսնում»:

2 Июнь 2011 - 12:09 AMT
Армянский национальный конгресс (АНК) никогда не пойдет на недостойную сделку с властями. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член АНК, редактор армянской газеты «Армянское время» (Айкакан Жаманак) Никол Пашинян. “Это невозможно”, – подчеркнул он. По словам Пашиняна, внеочередные президентские и парламентские выборы продолжают оставаться главной целью и требованием АНК, и смена риторики конгресса в отношении властей объясняется изменением механизмов достижения этой цели. “Диалог, переговоры – одни из этих механизмов”, – заметил он. По словам Пашиняна, когда они говорят, что будут бороться до конца, это не подразумевает каких-то временных рамок, и что “до конца – означает до очередных выборов”. Он добавил, что внеочередные выборы могут быть лишь в случае импичмента или отставки президента.
По словам Пашиняна, он удивлен заявлениями, что АНК смягчил свою позицию в отношении властей. Он заявил, что если в 2008-м году АНК выдвигал лишь одно требование к властям для начала диалога – освобождение политзаключенных, то в 2011-м конгресс выдвинул уже 3 требования, которые власть был вынуждена выполнить. “Смягчение позиций было со стороны властей”, – отметил он. Пашинян также ответил на вопрос о составе делегации АНК на будущих переговорах с властями, сообщив, что этот вопрос пока не обсуждался. При этом на вопрос, видит ли он себя в этой делегации, Пашинян с улыбкой ответил, что “cам себя там не вижу”.