2 Հունիս 2011 - 12:38 AMT
Քաղաքականությունից Ռոբերտ Քոչարյանի հեռանալու հարցը կորոշի հասարակությունը, գտնում է Նիկոլ Փաշինյանը
Հայ հասարակությունը պետք է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին թույլ տա հեռանալ քաղաքականությունից, Քոչարյանն ինքը չի լուծելու այդ հարցը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը` մեկնաբանելով մեծ քաղաքականությունից Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հեռանալու կամ վերադառնալու մասին լուրերը: «Հեռացումը քաղաքականությունից այնքան էլ հեշտ բան չէ, և պարոն Քոչարյանն անգամ ցանկության դեպքում չի կարող հեռանալ: Այդ հասարակությունը պետք է նրան թույլ տա հեռանալ քաղաքականությունից»,- ընդգծել է նա: Փաշինյանի խոսքով, «երբ ինչ-որ մեկը կարող է վեր կենալ և հեռանալ քաղաքականությունից, դա մեծ երջանկություն է, սակայն Ռոբերտ Քոչարյանը չի կարող օգտվել նման հնարավորությունից, քանի որ պետք է հասարակությանը հուզող դեռ շատ հարցերի պատասխանի»:
Հայկական ընդդիմությունը Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին համարում է 2008 թվականի մարտի ողբերգական դեպքերի գլխավոր մեղավորը, որոնց արդյունքում 10 մարդ զոհվեց:

Армянское общество должно разрешить второму президенту Армении Роберту Кочаряну уйти из политики, не сам Кочарян будет решать этот вопрос. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член АНК, редактор армянской газеты «Армянское время» (Айкакан Жаманак) Никол Пашинян, комментируя слухи об уходе или возвращении второго президента Армении Роберта Кочаряна в большую политику. “Уход из политики – не такое легкое дело, и господин Кочарян даже при желании не может уйти. Это общество должно разрешить ему уйти из политики”, – подчеркнул он. По словам Пашиняна, “когда кто-то может встать и уйти из политики, это является очень большим счастьем, однако Роберт Кочарян не может воспользоваться этим, так как должен ответить еще на многие вопросы общества”.
Армянская оппозиция считает второго президента Армении Роберта Кочаряна главным виновником трагическим мартовских событий 2008-ого года, в результате которых погибли 10 человек.