Հայաստանի արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչությունում հայտարարում են, որ Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում դատապարտյալները չեն կարող օգտագործել թմրանյութեր: Ինչպես Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության մամլո քարտուղարը, այդ ուղղությամբ ՔԿՀ-ում լուրջ աշխատանքներ են տարվում:
Իր հերթին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի վանաձորյան գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը նշել է, որ ՔԿՀ-ում աճել են բանտարկյալների շարքում մահացության դեպքերը: «Եթե 2009-ին ՔԿՀ-ում արձանագրվել է մահվան 7 դեպք, ապա 2010-ին` 35»,- ասել է իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը:

2 Июнь 2011 - 12:42 AMT
В Уголовно-исполнительном управлении Министерства юстиции Армении заявляют, что в УИУ Армении осужденные не могут использовать наркотические средства. Как на пресс-конференции в Ереване заявил пресс-секретарь Уголовно-исполнительного управления Минюста РА, в этом направлении ведется серьезная работа в УИУ.
В свою очередь, глава Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, руководитель группы по общественному мониторингу уголовно-исполнительных учреждений, правозащитник Артур Сакунц, отметил, в УИУ Армении значительно возросло число случаев со смертельным исходом. “Если в 2009 году в УИУ было зафиксировано 7 случаев смерти, то в 2010 – 35”, – сказал Сакунц, добавив, что возможной причиной роста смертных случаев может быть то, что заключенным не оказывается своевременная медицинская помощь.