2 Հունիս 2011 - 13:11 AMT
Հայաստանում լեռնագնացության միջազգային փառատոնը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել լեռնագնացների շրջանում
Մայիսի 21-ից 31-ը Հայաստանում կայացավ լեռնագնացության երկրորդ միջազգային փառատոնը: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց «Լեռներն ի վեր» ակումբի հիմնադիր Մխիթար Մխիթարյանը, այդ տարի փառատոնն ավելի կազմակերպված ձևով անցավ և մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց մասնակիցների շրջանում: «Փառատոնի մասնակիցները դեռ չեն հեռացել երկրից, քանի որ ցանկանում են ևս մի քանի քարայր այցելել: Հարկ է նաև նշել, որ այս տարի միջոցառմանը 17 լեռնագնաց է մասնակցել»,- ասել է Մխիթարյանը` ավելացնելով, որ նախատեսվում էր, որ փառատոնին 24 լեռնագնաց կմասնակցի, սակայն Իրանից խումբը չկարողացավ ժամանել փառատոնին:
Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի ղեկավար Սյուզաննա Ազոյանն իր հերթին նկատել է, որ արտասահմանյան լեռնագնացներին, մասնավորապես, դուր է եկել Հայաստանի բնությունը:
Փառատոնին մասնակցում էին լեռնագնացներ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Շվեյցարիայից, Ուկրաինայից, Ավստրիայից:
Միջոցառումը կազմակերպել էր «Լեռներն ի վեր» (Up the Rocks) ակումբը` Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ:

С 21 по 31 мая в Армении прошел второй международный фестиваль по скалолазанию. Как сообщил в ходе пресс-конференции в Ереване основатель клуба «Вверх по скалам» (Up the Rocks) Мхитар Мхитарян, в этом году фестиваль прошел более организованно и вызвал большой интерес у участников. “Участники фестиваля еще не покинули страну, поскольку хотят посетить еще несколько ущелий. Также следует отметить, что в этом году в мероприятии приняло участие 17 альпинистов», – сказал Мхитарян, добавив, что предусматривалось, что в фестивале примет участие 24 скалолаза, однако группа из Ирана не смогла прибыть на фестиваль.
В свою очередь, руководитель туристической программы Фонда национальной конкурентоспособности Армении Сюзанна Азоян заметила, что иностранным альпинистам, в частности, понравилась природа Армении.
В фестивале приняли участие альпинисты из России, США, Польши, Германии, Швейцарии, Украины, Австрии.
Мероприятие было организовано клубом «Вверх по скалам» (Up the Rocks) при финансовой поддержке Фонда национальной конкурентоспособности Армении.