3 June 2011 - 08:18 AMT
Շաբաթ օրը` հունիսի 4-ին ժամը 16:00-18:00-ին Կանաչաստան հասարակական կազմակերպությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբ, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության և Քաունթերփարթ ինթերնեյշնլի հայաստանյան ներկայացուցչության աջակցությամբ իրականացնելու է հանրային վայրերում ծխելն արգելող որոշումը խթանող երկրորդ արշավը:
Այս անգամ արշավի շրջանակում այցելություններ են իրականացվելու Երևանի հանրային այն վայրեր` սրճարաններ, ռեստորաններ, բարեր, սննդի կետեր և այլն, որտեղ չեն ծխում կամ առկա է չծխելու համար առանձնացված վայր:
Արշավին մասնակցելու են շուրջ 100 երիտասարդներ, ովքեր, հունիսի 4-ին, ժամը 16:00-ին հավաքվելու են Կարապի լճի շրջակայքում գտնվող Առնո Բաբաջանյանի արձանի մոտ: Այնուհետև բաժանվելով խմբերի` նրանք շքերթով անցնելու են Երևանի փողոցներով և հանրային վայրերին շնորհակալագրեր են հանձնելու հետևյալ գրությամբ. «Շնորհակալություն մեր առողջության մասին հոգալու և հաստատությունում ծխելն արգելելու համար»
«ՄԵՐՍԻրելի վայրերը» կարգախոսն ընտրվել է ծխախոտի ծխից զերծ վայրերը հանրության սիրելի վայրերի թվին դասելու, ինչպես նաև շնորհակալություն արտահայտելու համար ամենահաճախ օգտագործվող «մերսի» բառն ընդգծելու նպատակով:

4 июня в Ереване пройдет вторая акция против курения в общественных местах. На этот раз участники акции посетят ереванские кафе, рестораны, бары, где не позволяется курить или есть специальные выделенные территории для некурящих.
Как сообщает пресс служба общественной организации «Каначапатум», в акции примут участие около 100 представителей молодежи, которые начиная с 16:00 пройдут по улицам Еревана и вручат представителям вышеуказанных заведений благодарственные грамоты, в которых будет написано: «Спасибо за заботу о нашем здоровье и запрещение курения в общественных местах”.
“С точки зрения пассивного курения Армения занимает лидирующие места в мире”, – сказал директор организации Тигран Чорохян.
Инициатором мероприятия является общественная организация «Каначастан». Проект осуществляется при сотрудничестве с мэрией Еревана и полицией Армении, а также при поддержке USAID и Counterpart International в Армении.