3 June 2011 - 14:09 AMT
Հայաստանը կարելի է դասել երկրներին, որտեղ գիտության ոլորտում բավականաչափ ֆինանսական միջոցներ չեն հատկացվում: Այդ մասին Հանրային խորհրդի գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի նիստում հայտնել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանում գիտության զարգացման համար հատկացվում է ՀՆԱ ընդամենը 0,24%:
«Ստացվում է, որ այս տարի գիտության ոլորտին պետությունը $24 միլիոն է հատկացնում»,- ասել է նա` ավելացնելով, որ հատկացված միջոցներով ֆինանսավորվում է 117 հաստատություն, որոնցից ընդամենը 33-ն են ենթարկվում ՀՀ ԳԱԱ-ին: Դրա հետ մեկտեղ ԳԱԱ նախագահը նշել է, որ այս միջոցների 75% հատկացվում է աշխատավարձերի համար, և միայն 25% է ուղղվում ենթակառուցվածքի և հետազոտական բազայի զարգացմանը: «Դա նորմալ չէ: Աշխատավարձի և հետազոտությունների իրականացման համար ֆինանսական միջոցները պետք է բաշխվեն 50/50 հարաբերությամբ»,- նկատել է Ռադիկ Մարտիրոսյանը:

Армению можно причислить к тем странам, где сфере науки не выделается достаточных финансовых средств. Об этом в ходе заседания Комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Общественного Совета заявил президент Национальной академии наук Радик Мартиросян. По его словам, в Армении на развитие науки выделяется лишь 0,24% ВВП.
“Получается, что в этом году сфере науки государство выделяет $24 миллиона”, – сказал он, добавив, что на выделенные средства финансируются 117 учреждений, из которых всего 33 подчиняются НАН РА. При этом президент НАН РА отметил, что 75% из этих средств выделяется на зарплаты, и лишь 25% направляется на развитие инфраструктуры и исследовательской базы. «Это ненормально. Финансовые средства для зарплаты и проведения исследований должны распределяться в соотношении 50/50», – заметил Радик Мартиросян.
Для сравнения Мартиросян представил объемы финансирования сферы науки в странах Европы и Южного Кавказа. “Азербайджан, к примеру, в этом году выделил сфере науки $114 миллионов, Казахстан – $384 миллиона”, – сообщил Мартиросян, добавив, что Израиль выделяет 5% ВВП для сферы науки, а США – 3%.