6 Հունիս 2011 - 07:43 AMT
Իրանի նախագահի այցը Հայաստան հետաձգվել է այն պատճառով, որ վերջին պահին առաջացել են հարցեր, որոնք Հայաստանը դեռ չի քննարկել ներթին կարգով: Հայաստանի խորհրդարանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք է հայտնել ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
«Այցը հետաձգվել է, ամենայն հավանականությամբ, այն պատճառով, որ ծագել են հարցեր, որոնք Հայաստանը որպես պետություն դեռ պետք է քննարկի»,- ասել է նա:
Հայաստանի նախագահի մամլո ծառայության հաղորդագրության համաձայն, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի այցը Հայաստան հետաձգվել է: Այն կիրականացվի առավել հարմար ժամկետներում:
Նախօրոք հայտարարվել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահը կայցելի Հայաստան հունիսի 6-ին: Ահմադինեժադի այցի ընթացքում պետք է քննարկվեին Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա ամրապնդման և խորացման հարցերը: Այցի ընթացքում նախատեսվում էր Իրանի նախագահի հանդիպումը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և այլ պաշտոնատար անձնանց հետ:
Թեհրանում մայիսի 29-30-ը կայացել է հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ համատեղ նիստը, որտեղ ամփոփվել են նախկին նիստի արդյունքները, որը կայացել է 2010-ի հունվարի 27-ին Երևանում, դիտարկվել են ապագայի պլանները և հեռանկարները:

Визит президента Ирана в Армению отложен по той причине, что в последний момент возникли вопросы, которые Армения еще не обсудила внутренним порядком. Такое мнение на встрече с журналистами в парламенте Армении заявил глава фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян.
«Визит отложен, по всей вероятности из-за того, что возникли вопросы, которые Армения, как государство, должна еще обсудить»,- сказал Ованнисян.
Как ранее сообщили в пресс-службе президента Армении, визит президента Ирана Махмуда Ахмадинежада в Ереван, который был запланирован на сегодня, отложен по взаимному согласию сторон. В пресс-службе главы РА отметили, что президент ИРИ посетит Ереван в более удобное для сторон время.
В ходе визита Ахмадинежада планировалось обсуждение дальнейшего укрепления и углубления отношений с Арменией. Планировались встречи президента Ирана с президентом Армении Сержем Саргсяном и другими официальными лицами.