6 Հունիս 2011 - 09:25 AMT
Հունիսի 6-ին Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի մասնակիցները իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին մեծ կոմպոզիտորին, այցելելով Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոն, որտեղ հանգչում է կոմպոզիտորի աճյունը: Մասնակիցներին միացել էր ԱՊՀ-Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Սմբատյանը, հայ ականավոր կոմպոզիտորներ Էդվարդ Միրզոյանը և Ալեքսանդր Հարությունյանը, ինչպես նաև կոմպոզիտորի տաղանդի երկրպագուները:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կայանալու է Հունիսի 6-13-ը Երևանում: Այս տարի Երևան են ժամանելու 36 երաժիշտ 11 երկրներից:
Մրցույթին մասնակցում են Հայաստանից, ԱՊՀ երկրներից, Եվրոպայից, ԱՄն-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Լիբանանից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Չինաստանից, Կորեայի Հանրապետությունից և Դոմինիկյան Հանրապետությունից:
Դաշնակահարների մրցույթի ժյուրիի նախագահն է լինելու Երևանի Կոմիտասի անվ. պետական կոնսերվատորիայի դաշնամուրային ամբիոնի պրոֆեսոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սվետլանա Նավասարդյանը, իսկ կոմպոզիտորների մրցույթի ժյուրիի նախագահն է լինելու Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության նախագահ, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի Երաժշտության տեսության ամբիոնի վարիչ և պրոֆեսոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը:

6 Июнь 2011 - 09:25 AMT
6-го июня участники международного фестваля имени Арама Хачатуряна почтили память великого композитора, посетив пантеон в парке Комитаса, где покоится тело композитора. К участникам примкнули исполнительный директор Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества СНГ Армен Смбатян, известные армянские композиторы Эдвард Мирзоян и Александр Арутюнян, а также поклонники таланта композитора.
Международный фестиваль имени Арама Хачатуряна состоится 6-13 июня в Ереване. В этом году в Ереван приедут 36 музыкантов из 11 стран. В конкурсе примут участие музыканты из Армении, стран СНГ, Европы, США, Канады, Австралии, Ливана, Испании, Грузии, Китая, Республики Кореи и Доминиканской Республики. Председателем конкурса пианистов будет профессор кафедры фортепиано Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, Народная артистка РА Светлана Навасардян. А жюри композиторского конкурса возглавит заведующий кафедрой теории музыки Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, профессор Роберт Амирханян.