ՀՅԴ ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը պատասխանել է ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությանը մայիսի 31-ին Ազատության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ:
Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ ՀՅԴ-ն ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին ամենօրյա ցույցերի միջոցով ամեն ինչ արեց Հայաստանում իրավիճակն ապակայունացնելու համար և փորձեց կոտրել հայոց բանակի ոգին:
«Դաշնակցության գրեթե բոլոր ներկայացուցիչներն այյդ տարիներին գտնվել են ճակատում: Յուրաքանչյուր 8-րդ դաշնակցական մահացել է այդ պատերազմում, և նման հայտարարություններ կարող են անել միայն տականքները»,- ասել է Հովհաննիսյանը և հավելել, որ եթե հիշենք, որ հայկական ուժերն ազատագրել են Շուշին երկրի ԶՈՒ գլխավոր հրամանատարից (երկրի նախագահ) թաքուն, ապա ամեն ինչ պարզ է դառնում:

6 Июнь 2011 - 10:23 AMT
Ваан Ованнисян напомнил Тер-Петросяну, где были и чем занимались дашнакцаканы в годы Карабахской войны
Глава фракции АРФД Ваан Ованнисян ответил на озвученное лидером Армянского национального конгресса Левоном Тер-Петросяном заявление в ходе митинга на площади Свободы 31 мая.
В ходе митинга Тер-Петросян заявил, что АРФД в годы Карабахской войны посредством ежедневных митингов делал все для дестабилизации ситуации в Армении и пытался сломить дух армянской армии.
“Почти все представители Дашнакцутюн в те годы находились на фронте. Каждый из 8 дашнакцаканов погиб в этой войне, и подобные заявления могут допустить лишь подлые люди”, – сказал Ованнисян. Он подчеркнул, что если вспомнить, что армянские силы освобождали Шуши втайне от главнокомандующего вооруженными силами страны (президент республики), то все становится ясно. Ованнисян напомнил, что АРФД стоял у истоков формирования армянских вооруженных сил.