ՀՅԴ ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը պատասխանել է ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությանը մայիսի 31-ին Ազատության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ:
Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ ՀՅԴ-ն ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին ամենօրյա ցույցերի միջոցով ամեն ինչ արեց Հայաստանում իրավիճակն ապակայունացնելու համար և փորձեց կոտրել հայոց բանակի ոգին:
«Դաշնակցության գրեթե բոլոր ներկայացուցիչներն այյդ տարիներին գտնվել են ճակատում: Յուրաքանչյուր 8-րդ դաշնակցական մահացել է այդ պատերազմում, և նման հայտարարություններ կարող են անել միայն տականքները»,- ասել է Հովհաննիսյանը և հավելել, որ եթե հիշենք, որ հայկական ուժերն ազատագրել են Շուշին երկրի ԶՈՒ գլխավոր հրամանատարից (երկրի նախագահ) թաքուն, ապա ամեն ինչ պարզ է դառնում:

ARF Dashnaktsutyun parliamentary group leader Vahan Hovhannisyan responded to the statement of opposition Armenian National Congress (ANC) leader delivered during May 31 rally at Liberty Square.
As Levon Ter-Petrossian claimed, during the Karabakh war years, ARFD used everyday rallies to destabilize Armenia and break the morale of the Armenian army.
“At the time, almost all ARFD representatives were at the front, with every 1 in 8 ARFD members having perished in the war. That was a mean statement to make,” Hovhannisyan said.
“The picture becomes clearer if one recalls that Armenian forces kept Shushi liberation secret from the Commander-in-Chief of the armed forces (the President), ” he said, reminding that ARFD was at the outset of Armenian armed forces formation.