6 Հունիս 2011 - 15:27 AMT
Գլխավոր հարցը, որն անհանգստացնում է հասարակությանը և փորձագետներին, որին մինչև հիմա պատասխան չի տրվել, ապագա բանակցությունների օրակարգն է, մասնավորապես ՀԱԿ պահանջը երկրում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ: Կողմերը մտնում են այս երկխոսության մեջ հակադիր դիրքերից և իրենց մի շարք ներկայացուցիչների շուրթերով արդեն հայտարարել են, որ այս հարցում չեն պատրաստվում զիջումների գնալ: Այսպես, ՀԱԿ առաջնորդներից մեկը` «Հայկական ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը հնարավոր փոխզիջման մասին լրագրողների հարցին պատասխանել է, որ երկխոսությունն անպայմանորեն չի ենթադրում զիջումներ: Նա նշել է, որ բանակցությունների ժամանակ որոշիչ է կողմերի միջև ուժերի հարաբերակցությունը, մասնավորապես, ժողովրդի աջակցությունը, որը, նրա կարծիքով, իշխանություններն, ի տարբերություն, ՀԱԿ-ի չեն վայելում: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները բազմիցս հայտարարել են, որ երկրում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ոչ մի պատճառ չեն տեսնում, և խորհուրդ են տվել ընդդիմությանը պատրաստվել հերթական ընտրություններին` նշելով, որ դրանց այքան էլ շատ ժամանակ չի մնացել:
Այդուհանդերձ, կողմնակի դիտողին հասկանալի է, որ առանց փոխզիջում որոնելու երկխոսությունն անհնար է և որ եթե կողմերը պատրաստ չլինեին որոշակի զիջումների, չէին գնա այդ քայլին: Բացի դրանից, որոշ տվյալների համաձայն այս գործընթացի նախաձեռնողներն ազդեցիկ ուժեր են արտասահմանից, մասնավորապես, նշվում են ԱՄՆ-ն և եվրոպական կառուցյները, իսկ նրանց կարծիքի հետ երկխոսության կողմերը կամա ակամա ստիպված են հաշվի նստել: Հետևաբար, կողմերը ձգտելու են միմյանցից հասնել առավելագույն զիջումների և այդ ամենի շուրջ ընթանալու է ողջ պայքարը: Իշխանությունները և ՀԱԿ-ը ստիպված կլինեն գտնել այն փոխզիջումը, որը ձեռնտու կլինի երկուսի համար էլ, թույլ կտա իրենց կողմնակիցների առաջ պատվով անցնել քաղաքական պայքարի այդ փուլը և պայմաններ ստեղծել քաղաքական ընդդիմախոսի նկատմամբ վերջնական հաղթանակի հասնելու համար:
Բացառված չէ, որ կողմնակիցների մոտ դեմքը պահպանելու այդ հնարավորությունը կարող է դառնալ հաջորդ հերթական խորհրդարանական ընտրությունների հետ արտահերթ նախագահական ընտրությունների անցկացումը: Դա ՀԱԿ-ին հնարավորություն կտա բացատրել իր կողմնակիցներին, թե ինչու նրանք համաձայնվեցին հերթական խորհրդարանական ընտրություններին, որպես արդարացում նշելով, որ այդ քայլի օգնությամբ հասել են արտահերթ նախագահական ընտրությունների անցկացմանը: Դա նաև թույլ կտա ՀԱԿ առաջնորդին հարթել այն անխուսափելի հակասությունները, որոնք կառաջանան կոնգրեսում ապագա խորհրդարանական ընտրություններում ընտրացուցակը որոշելիս: Այդ ցուցակում իրենց տեղից բոլոր դժգոհողներն իրենց կսփոփեն այն հույսով, որ նախագահական ընտրություններում իրենց թեկնածուի հաղթանակի դեպքում իրենց բաժինը կստանան գործադիր իշխանության հաշվին:
Իշխանության համար խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունները համատեղելն ավելի շահավետ է: Այդ քայլի բացատրությունը կարող է դառնալ սեփական ուժերի մեջ վստահ լինելու, ընտրությունների անցկացման համար ժողովրդական փողերը խնայելու մտադրության մասին հայտարարությունը: Մյուս կողմից երկու ընտրությունների անցկացումը կարող է Սերժ Սարգսյանին առավելություն տալ իր քաղաքական մրցակիցների համեմատ` անսպասելիության արդյունք: Դա կարող է խանգարել հակառակորդին խմբավորել ուժերը, ավելի լավ պատրաստվել նախագահական ընտրություններին, որոնք, ինչպես փորձը ցույց է տվել, ավելի կարևոր են երկրում իշխանությունը բաշխելու համար: Դա հատկապես կարևոր է մամուլում վերջերս հաճախ շոշափվող «Ռոբերտ Քոչարյանի գործոնի» առումով:
Սակայն այդ քայլի ամենագլխավոր պատճառը երկրում առկա ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակն է և երկրի առջև ծառացած խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունը: Բոլորին հասկանալի է, որ առանց կլանային-օլիգարխիկ համակարգի փլուզման, բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտների համար հավասար պայմանների ստեղծման, օրենքի առջև բոլորի հավասարության երկրի ներքին և արտաքին խնդիրները լուծելն անհնար է: Դատելով վերջին ժամանակների միտումներից, մասնավորապես, ՀՀԿ հայտարարություններից ապագա խորհրդարանում ձեռներեց-պատգամավորների քանակը փոքրացնելու մասին, դա հասկանում է նաև իշխանությունը: Սակայն ակնհայտ է, որ նախագահ Սարգսյանի համար դժվար կլինի դիպչել այն ուժերի շահերին, որոնց աջակցությունը նրան անհրաժեշտ է հաջորդ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելու համար: Երկու ընտրությունների համատեղումը թույլ կտա չսպասելով 2013-ին ձեռնամուխ լինել երկրում համակարգային բարեփոխումների իրականացմանը, որոնց անհրաժեշտությունն ակնհայտ է և անհետաձգելի: Ժողովուրդը կարող է ուղղակի չհամբերել մինչև 2013-ը, իսկ այն, որ ժողովրդի համբերության բաժակը միանգամից լցվելու հատկություն ունի, այս տարվա սկզբին արդեն ցույց են տվել արաբական երկրների դեպքերը:

Главным вопросом, волнующим общественность и экспертов после начала разговоров о возможном диалоге между АНК и властями, и на который до сих пор не дан ответ, является повестка будущих переговоров, в частности требование АНК о проведении в стране внеочередных выборов. Стороны вступают в этот диалог с диаметрально противоположных позиций и устами ряда своих представителей уже заявили, что идти на уступки в этом вопросе не собираются. Так один из лидеров АНК, редактор газеты «Армянское время» (Айкакан Жаманак) Никол Пашинян на вопрос журналистов о возможном компромиссе и уступках сторон друг другу заявил, что диалог не обязательно подразумевает уступки. Он заметил, что определяющим во время переговоров является соотношение сил между сторонами, в частности, поддержка со стороны народа, которой, по его мнению, власти в отличие от АНК не пользуются. В свою очередь представители правящей Республиканской партии Армении (РПА) неоднократно подчеркивали, что не видят никаких причин для проведения в стране внеочередных выборов, и посоветовали оппозиции готовиться к очередным выборам, между делом отмечая, что до них осталось не так уж и много времени.
При всем этом, любому стороннему наблюдателю понятно, что без уступок и поисков компромисса диалог невозможен и что если стороны не были готовы на определенные уступки, то не пошли бы на этот шаг. Помимо этого, по некоторым данным инициаторами данного процесса являются влиятельные силы из-за рубежа, в частности, упоминаются США и европейские структуры, а с их мнением сторонам диалога волей или неволей придется считаться. Следовательно, стороны будут стараться добиться максимальных уступок друг от друга, и вокруг этого будет идти вся борьба. Властям и АНК придется найти тот консенсус, который устроит их обоих, позволит с честью перед глазами своих сторонников пройти этот этап политической борьбы и создать условия для достижения окончательной победы над политическим оппонентом.
Не исключено, что компромиссом между сторонами, той самой возможностью сохранить свое лицо перед сторонниками, может стать проведение в следующем году наряду с очередными парламентскими выборами внеочередных президентских выборов. Это даст АНК возможность объяснить своим сторонникам, почему они все же согласились на очередные парламентские выборы, в качестве оправдания приведя то, что с помощью этого шага они добились проведения внеочередных президентских выборов. Это также позволит лидеру АНК Левону Тер-Петросяну в некоторой степени сгладить те неизбежные противоречия, которые возникнут в конгрессе при определении избирательного списка на будущих парламентских выборах. Все недовольные своим местом в этом списке будут тешить себя надеждой, что в случае победы своего кандидата на президентских выборах, они получат свое за счет исполнительной власти.
Для власти в совмещении парламентских и президентских выборов выгод еще больше. Объяснением этого шага может стать заявление о намерении сэкономить народные деньги на проведении выборов, уверенностью в своих силах и желанием сразу же покончить с щекотливым вопросом отсутствия у нынешней власти легитимности и народной поддержки. С другой стороны проведение двух выборов одновременно может дать президенту Саргсяну преимущество по сравнению со своими политическими конкурентами – эффект неожиданности. Это может помешать его противникам сгруппировать свои силы, лучше подготовиться к президентским выборам, которые, как показывает практика, более важны для распределения власти в стране. Это особенно важно в контексте часто затрагиваемого в прессе в последнее время “фактора Роберта Кочаряна”. Благо яркий пример эффективности подобного шага на постсоветском пространстве уже есть – Михаил Саакшвили, избранный президентом Грузии в январе 2004 года, ушел в отставку в ноябре 2007-ого для проведения в стране досрочных выборов, на которых в январе 2008-ого вновь победил, воспользовавшись неготовностью оппозиции к ним.
Однако самым главным доводом в пользу этого шага является нынешняя тяжелая социально-экономическая ситуация в стране и необходимость решительных шагов для решения стоящих перед страной проблем. Всем понятно, что без демонтажа кланово-олигархической системы, создания для всех хозяйствующих субъектов равных условий, равенства всех перед законом, решить стоящие перед страной как внутренние, так и внешние проблемы невозможно. Судя по некоторым тенденциям последнего времени, в частности, заявлениям РПА об уменьшении в следующем парламенте количества депутатов-предпринимателей, понимает это и власть. Однако очевидно, что президенту Саргсяну до завершения следующих президентских выборов будет трудно решиться на то, чтобы задеть интересы тех сил, поддержка которых ему необходима для победы на следующих президентских и парламентских выборах. Совмещение двух выборов позволит президенту, не дожидаясь 2013 года, приступить к осуществлению в стране системных реформ, необходимость в которых очевидна и неотложна. Ведь простой народ может просто не дотерпеть до 2013 года, а то, что чаша народного терпения имеет свойство вдруг резко переполняться, в начале этого года уже доказали события в арабских странах.