Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցն Իսրայելի ձեռքում հաղթաթուղթ է Թուրքիայի դեմ, և իսրայելական պետությունը չի օգտագործի դա այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրա մոտ չի հայտնվել երկրորդ հաղթաթուղթը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Նորավանք» գիտահետազոտական հիմնադրամի փորձագետ, հայագիտության կենտրոնի ղեկավար Արիստակես Սիմավորյանը: Նրա խոսքերով, երկրորդ հաղթաթուղթ կարող է դառնալ Իսրայելում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին օրինագծի ընդունումը:
«Հազիվ թե Իսրայելը ցանկանա փչացնել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները: Իհարկե, Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նպաստելու է հայ-իսրայելական հարաբերությունների զարգացմանը, բայց ակնհայտ է, որ Քնեսեթում բանաձևի քննարկումն ուղղված է Թուրքիայի դեմ: Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը վերածվել է քաղաքական շոուի»,- ասել է նա:
Սիմավորյանը չի բացառել, որ Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկումը Քնեսեթի կրթության հանձնաժողովում ձգձգվելու է ամիսներ և նույնիսկ տարիներ:

Вопрос признания Геноцида армян – козырь в руках Израиля против Турции, и израильское государство не станет использовать его до тех пор, пока у него не появится второй козырь. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил эксперт научно-исследовательского фонда “Нораванк”, глава центра армяноведения Аристакес Симаворян. По его словам, вторым козырем может стать возможное принятие законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян в Израиле.
«Вряд ли Израиль захочет нанести вред отношениям с Турцией. Конечно, признание Израилем Геноцида армян будет способствовать развитию армяно-израильских отношений, но очевидно, что обсуждение резолюции в Кнессете направлено против Турции. Вопрос признания Израилем Геноцида армян превратился в политическое шоу»,- сказал эксперт.
Симаворян не исключил, что обсуждение вопроса Геноцида армян в комиссии образования Кнессета будет затягиваться месяцы и даже годы.