7 Հունիս 2011 - 10:47 AMT
Արդարության և զարգացման կուսակցությունը (AKP) միանշանակ կհաղթի հունիսին Թուրքիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը: Նրա խոսքով, AKP-ն ունի բոլոր շանսերը, որպեսզի խորհրդարանում մեծամասնություն կազմի: Ընդ որում, նա նկատել է, որ կուսակցության շուրջ շարունակվող սկանդալներն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդեպ մահափորձերը չեն կարող ազդել Թուրքիայի վարչապետի հեղինակության վրա:
Մեկնաբանելով Կարսում հայ-թուրքական բարեկամությունը խորհրդանշող «Հումանիզմի հուշարձանն» ապամոնտաժելու մասին որոշումն ու այդ առիթով դժգոհությունը թուրք հասարակայնության շրջանում` հայ փորձագետն ասել է, որ թուրք հասարակայնության արձագանքը, ամենայն հավանականությամբ, PR ակցիա է, քան անկեղծ դժգոհություն:
Կարսում «Հումանիզմի հուշարձանն» ապամոնտաժվեց քաղաքի ավագանու խորհրդի որոշմամբ այն բանից հետո, երբ վարչապետ Էրդողանն այն անճոռնի էր անվանել: Այդ հուշարձանի տեղում կկանգնեցվի մեղր ու պանիր պատկերող մի քանդակ:

7 Июнь 2011 - 10:47 AMT
Партия Справедливости и Развития (AKP) однозначно победит на предстоящих в июне в Турции парламентских выборах. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Варужан Гегамян. По его словам, у AKP есть все шансы для того, чтобы составить большинство в парламенте. При этом он заметил, что продолжающиеся вокруг партии скандалы и попытки покушения на премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана не могут повлиять на авторитет турецкого премьера.
Комментируя решение о демонтаже «Памятника гуманизму» в Карсе, который символизировал армяно-турецкую дружбу и вызванное этим недовольство в турецком обществе, армянский эксперт сказал, что реакция турецкой общественности является, скорее всего, PR акцией, чем искренним недовольством.
«Памятник гуманизму» в Карсе был демонтирован решением совета старейшин города после того, как премьер Эрдоган назвал его безобразным. На месте этого памятника будет установлена скульптура, изображающая мед и сыр.