Հունիսի 7-ին հայերն ու ամերիկացիները միասին նշեցին Միացյալ Նահանգների անկախության ու Անկախության հռչակագրի ընդունման 235-րդ տարելիցը: ԱՄՆ դեսպանատանը կայացած հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում մասնակիցներին իրենց ողջույնի խոսքերն հղեցին ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպան Մարի Լ. Յովանովիչը և ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Միջոցառման սկզբում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների օրհներգերի կատարմամբ հանդես եկան Ինգա և Անուշ Արշակյանները, իսկ Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը ներկայացնում էր ամերիկյան ջազ:
Այս միջոցառմամբ նաև նշվում էր դեսպան Յովանովիչի առաքելության ավարտը, ով վերադառնում է Վաշինգտոն և զբաղեցնելու է ԱՄՆ պետքարտուղարության Հյուսիսային ու Կենտրոնական Եվրոպայի հարցերով պետքարտուղարի փոխտեղակալի պաշտոնը: Դեսպան Յովանովիչն առիթն օգտագործելով շնորհավորեց Հայաստանին` անկախության 20-ամյա տարելիցի առիթով և բաժակ բարձրացրեց հայ-ամերիկյան բարեկամության համար, որը հիմնված է ժողովրդավարության, ազատության և խաղաղության հարցում փոխադարձ օգնության և հարգանքի վրա:
«Հուլիսի 4-ին դեռ մի քանի շաբաթ կա, բայց ամերիկյան անկախության թողած ժառանգությունը կարելի է տոնել տարվա բոլոր օրերին: Անկախության տոնին ամերիկացիները միավորվում են իրենց ընտանիքների, բարեկամների, համայնքների հետ, վերհիշում մեր պատմությունը և վերահաստատում մեր հավատարմությունը ժողովրդավարության, ազատության ու խաղաղության հանդեպ»,- նշել է իր խոսքում Մարի Յովանովիչը:
Անկախության տոնը նշվում է 1776թ. հուլիսի 4-ից որպես Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ծննդյան և Անկախության հռչակագրի ընդունման օր:

8 Июнь 2011 - 06:13 AMT
В посольстве Армении в США 7 июня состоялся прием, посвященный Дню независимости Соединенных Штатов Америки. В мероприятии принял участие спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян. «Несмотря на то, что до 4 июля есть еще несколько недель, праздник независимости США можно праздновать каждый день в году. В день независимости американцы объединяются вокруг семьи, родственников, вспоминают нашу историю и подтверждают нашу приверженность демократии, свободе и миру»,- заявила в ходе мероприятия посол США в Армении Мари Йованович. Как отметила посол, армян и американцев связывают крепкие узы, и за последние 20 лет США последовательно содействовали демократизации Армении, экономическому росту и безопасности республики.
«Сегодняшнее мероприятие символизирует наше партнерство. Многие из вас знают, что я в скором времени покину Армению, но Армения останется в моем сердце. Я бы хотела остаться здесь и стать очевидцем продолжительного прогресса Армении, в частности в ближайшие годы, которые станут переломными. Позвольте мне, пользуясь случаем, поздравить Армению с 20-летием провозглашения независимости и пожелать армянскому народу всех благ”,- сказала Йованович.