8 Հունիս 2011 - 07:05 AMT
Հունիսի 6-ին Աթենքի Հույն-Ամերիկյան միության թատերասրահում կայացավ «Վիլիամ Սարոյանը իր գունանկարների տեսանկյունից» խորագիրը կրող երեկոն: Միջոցառման բացումը կատարեց և օրվա բանախոսին ներկայացրեց հունահայ հասարակական գործիչ, գրող, Հունահայկական ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Հովսեփ Քասսեսյանը:
Սարոյանի գունանկարների պատկերների ցուցադրության ընկերակցությամբ բանախոսեց գեղանկարիչ, Սալոնիկի Արիստոտելի համալսարանի դասախոս Դիմիտրի Զուրուդիսը: Բանախոսը զուգահեռներ անցացրեց Սարոյանի գրությունների և գունանկարների միջև, մասնագիտական բացատրություններով հույն հասարակությանը ներկայացրեց մեծանուն գրող Վիլիամ Սարոյանին` իր գունանկարների տեսանկյունից:
Վիլիամ Սարոյանի մահվան 30-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքը կազմակերպում է Հույն-Ամերիկյան միությունը, Աթենքում ՀՀ դեսպանությունը Հունա-հայկական ուսումնասիրության կենտրոնի հետ համագործակցությամբ:

6-го июня в театральном зале греко-американского союза в Афинах состоялся вечер “Вильям Сароян через призму своих цветных рисунков”.
Во время показа цветных картин Сарояна с докладом выступил художник, преподаватель Университета Аристотеля в Салониках Дмитрий Зурудис. Докладчик провел параллель между литературными произведениями Сарояна и его цветными рисунками, как специалист, представил известного писателя Вильма Сарояна через призму его цветных рисунков.
Ряд мероприятий, посвященных 30-й годовщине со дня смерти Вильяма Сарояна, организует армяно-греческий союз, посольство РА в Греции в сотрудничестве с армяно-греческим исследовательским центром.