Հայաստանի կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում Հայաստանի դեղագործական ոլորտում միջազգային չափանիշների ներմուծմանը, որից ելնելով 2010-ի նոյեմբերի 25-ին որոշում է ընդունվել այն մասին, որ բոլոր դեղարտադրողները պետք է անցում կատարեն GMP չափանիշի: Ինչպես հաղորդել է Գերազանցության կենտրոնի ղեկավար, «Ֆարմա» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Արամ Ղազարյանը, այսօր Հայաստանում գործում են մի քանի արտադրողներ, որոնք արդեն աշխատում են այդ չափանիշով:
Իր հերթին Հայաստանի Դեղարտադրողների և ներմուծողների միության նախագահ Սամվել Զաքարյանը հավելել է, որ միությունը դիմել է կառավարությանը ընդունված որոշման գործողության ժամկետները 2011-ի հունվարից մինչև 2012-ը երկարացնելու համար այն պատճառով, որ տեղի ընկերությունները չեն հասցնում արտադրության մեջ ներդրումներ կատարել GMP չափանիշի ներմուծման համար: Ավելին, ինչպես հաղորդել է Սամվել Զաքարյանը, աշխատանքներ են տարվում նաև GDP չափանիշի ներմուծման ուղղությամբ, որոնց արդյունքները շուտով ներկայացվելու են Հայաստանի կառավարության քննարկմանը: Բացի դրանից միությունը դեմ է երրորդ երկրներից դեղ ներմուծելու կառավարության քաղաքականությանը մրցակցությունը բարձրացնելու և գները նվազեցնելու նպատակով:

Правительство Армении уделяет особое внимание внедрению международных стандартов в фармацевтической сфере Армении, в силу чего 25 ноября 2010 года было принято решение о том, что все производители лекарств должны перейти на стандарт GMP (Правила надлежащей производственной практики лекарств). Как сообщил глава Центра превосходства (GXP), главный редактор журнала «Фарма» Арам Казарян, на сегодняшний день в Армении действует несколько производителей, которые уже работают по этому стандарту.
В свою очередь председатель Союза производителей и импортеров лекарств Армении Самвел Закарян добавил, что Союз ПИЛ обратился в правительство продлить сроки действия принятого решению с января 2011 года до 2012 года, в силу того, что местные компании не успевают инвестировать в производство для внедрения стандарта GMP. Более того, как сообщил Самвел Закарян, ведутся работы по внедрению и стандарта GDP (Принципы надлежащей практики дистрибуции лекарств), результаты которых в скором времени будут представлены на рассмотрение правительству Армении.
Помимо этого Союз ПИЛ выступает против политики правительства по импорту лекарств из третьих стран с целью повышения конкуренции и снижения цен.