Թուրքիայում իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունն ամենայն հավանականությամբ հաղթելու է գալիք խորհրդարանական ընտրություններում: Այդ մասին «Թուրքիան ընտրությունների նախաշեմին» թեմայով կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նրա խոսքերով, սակայն, Արևմուտքում որոշակի ուժեր կան, որոնք չեն ցանկանում ԱԶԿ հաղթանակը, ինչը, հիմնականում, կապված է նրա հետ, որ թուրքական արտաքին քաղաքականությունը ձեռք է բերել անկանխատեսելի բնույթ և որոշակի հակահայկական և հակաիսրայելական տարրեր:
Ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի եվրաինտեգրմանը, Սաֆրաստյանը նշել է, որ Անկարան ոչ մի զիջումների չի գնում ոչ Կիպրոսի, ոչ քրդական հարցերում: Այդ առումով նա ուշադրություն է հրավիրել բրիտանական The Economist հրատարակության հոդվածի վրա, որի հեղինակը դիմում է Թուրքիայի քաղաքացիներին` կոչ անելով հունիսի 21-ին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ քվեարկել Էրդողանի կուսակցության դեմ:
Սաֆրաստյանի խոսքերով, Թուրքիայում ընտրությունները տեղի են ունենալու երկրի զինվորական օղակի ուժեղ ճնշման տակ: Նա ուշադրություն է դարձրել նրան, որ շատ զինվորականներ կամ ձերբակալված են կամ հետաքննվում են «Մեծ մուրճի» գործով:
Taraf թերթում 2010 թվականի հունվար ամսին լույս տեսավ մի հոդված, որում մանրամասնորեն նկարագրվում էր Թուրքիայի զինված ուժերի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից 2003 թվականին կազմված «Մեծ մուրճ» (Balyoz) հեղաշրջման ծրագիրը: Այն նախատեսում էր երկու մզկիթների պայթեցում, Հունաստանի հետ ձևական պատերազմ, մի շարք դիվերսիոն գործողություններ, մեծածավալ ձերբակալություններ, սպանություններ, ինչը խուճապ կծներ Թուրքիայում, և հեղաշրջման կազմակերպիչներն իրենց ձեռքը կվերցնեին իշխանությունը, որն անցել էր ներկայիս վարչապետ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած իսլամամետ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը:

8 Июнь 2011 - 09:34 AMT
Правящая в Турции партия Справедливости и развития (АКР) по всей вероятности победит на предстоящих парламентских выборах страны. Это очевидно. Об этом в ходе круглого стола- обсуждения по теме «Турция в преддверии выборов» заявил директор Института востоковедения НАН РА, профессор Рубен Сафрастян.
По его словам, однако, в Западе есть определенные силы, которые не желают победы АКР, что, в основном, связано с тем, что турецкая внешняя политика приобрела непредсказуемый характер и определенные антиармянские и антиизраилькие элементы.
Что касается процесса евроинтеграции Турции, Сафрастян заметил, что Анкара не идет ни на какие уступки ни в кипрской, ни в курдской проблемах. В этом контексте профессор обратил внимание на публикацию британского издания The Economist, автор статьи которого обращается к гражданам Турции, призывая их на парламентских выборах 12 июня проголосовать против партии Эрдогана.
По словам Сафрастяна, выборы в Турции пройдут на фоне сильного давления на военные круги страны. Эксперт обратил внимание, что многие военные находятся либо под арестом, либо под следствием по делу “Кувалды”.
План "Кувалда" предусматривал нагнетание напряженности в стране, организацию взрывов в двух мечетях Стамбула во время пятничного намаза (молитвы), вызов кризиса в отношениях Турции и Греции (ради этого заговорщики были готовы сбить свой самолет в небе над Эгейским морем, представив дело таким образом, что он якобы был сбит греческими ВВС), введение чрезвычайного положения, массовые аресты, захват всех государственных органов, свержение действующего и установление временного правительства, а также установление представителей армии и сторонников путча из числа гражданского населения во главе госучреждений, банков, таможенных служб и т.д.