8 Հունիս 2011 - 10:57 AMT
Կաննի կինոշուկայի 10 օերի ընթացքում բազմաթիվ հանդիպումների և բանակցությունների ընթացքում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը ստորագրեց մի խումբ դիստրիբուցիոն պայմանագրեր եվրոպական կինոարտադրողների հետ: Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված երազներ» խաղարկային ֆիլմի դիստրիբուցիոն պայմանագիրը հինգ տարի ժամկետով պայմանագիր կնքեց Ֆրանսիայի «Ինսոմնիա վորլդսեյլզ» ընկերության հետ:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը ստորագրել է նաև համագործակցության պայմանագրեր չեխական «Բարանդով» և ուկրաինական «Ինտերֆիլմ Պրոդաքշնի» հետ: Պայմանագրի համաձայն, Երևանում «Բարանդով» ստուդիայի շնորհանդեսը կկայանա աշնանը, որի շրջանակներում չեխ կինոարտադրողները ներկայացնելու են ֆիլմարտադրության ոլորտում իրենց փորձն ու հնարավորությունները: Այդ օրերին «Մոսկվա» կինոթատրոնում ներկայացվելու է մեկ մանկական չեխական ֆիլմ: Ուկրաինական «Ինտերֆիլմ Պրոդաքշնի» հետ կնքված պայմանագրի համաձայն, համատեղ նկարահանվելու է «Փարաջանով. Գեղեցիկի սիրահարը» ֆիլմը, որի վրա, նախնական տվյալներով կծախսվի 1.9 մլն եվրո, որի 50 տոկոսը կտրամադրի Հայաստանը:
Կաննում հայկական պատվիրակության կազմում էին ռեժիսոր-պրոդյուսերներ Հովհաննես Գալստյանը և Արամ Սուքիասյանը, ռեժիսոր Արամ Շահբազյանը, «Ռեանիմացիա» անիմացիոն միջազգային փառատոնի տնորեն Վրեժ Քասունին, մուլտիպլիկատոր Դավիթ Սահակյանցը, «Ալավերդի» ֆիլմի պրոդյուսեր Վիկտորիա Լյուպիկը և այլոք:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը հույս է հայտնում, որ 2015թ-ին Հայաստանը Կաննի կինոփառատոնում կներկայանա մրցութային ծրագրերում:

8 Июнь 2011 - 10:57 AMT
На кинорынке Канн за 10 дней в результате разносторонних встреч и переговоров Национальный киноцентр Армении подписал ряд дистрибьюторских договоров с европейскими кинопроизводителями. Заключен договор о дистрибуции фильма «Запутанные параллели» режиссера-продюсера Ованннеса Галстяна с компанией “INSOMNIA WS” , и фильм в течение ближайших 5 лет будет показан в 40 странах мира.
Национальный киноцентр Армении подписал также ряд договоров о сотрудничестве с чешской компанией “Барандов” и украинской “Interfilm Production”. Согласно договору, осенью в Ереване состоится презентация студии “Барандов”, в рамках которой чешские кинопроизводители поделятся своим опытом и возможностями в сфере кинопроизводства. В эти дни в кинотеатре “Москва” будет показан чешский детский фильм. По соглашению, достигнутому с украинской компанией “Interfilm Production”, будут начаты совместные съемки нового игрового фильма под названием “Параджанов: любитель прекрасного”, на которые будет затрачено, по предварительным данным, 1,9 миллиона евро. 50% средств на съемки фильма предоставит Армения.
В Каннах в составе армянской делегации присутствовали режиссеры-продюсеры Ованнес Галстян и Арам Сукиасян, режиссер Арам Шахбазян, директор международного анимационного фестиваля “Реанимация” Вреж Касуни, мультипликатор Давид Саакянц, продюсер фильма “Алаверди” Виктория Люпик и др.
Директор Национального киноцентра Армении выразил надежду, что в 2015 году на Каннском кинофестивале Армения будет представлена в конкурсной программе.