«Հեռացումը Հայաստանի շուկայից նախորդ տարվա դեպքերի շարունակությունն է` կապված տեղական «Magic Time» տուրիստական ընկերության հետ, որը մեզ խոշոր գումար էր պարտք և փորձում էր ուժային կառույցների միջոցով ճնշում գործադրել մեզ վրա, որպեսզի մենք շարունակեինք փաստացիորեն անվճար սպասարկել նրանց զբոսաշրջիկներին»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել «Tez Tour» ընկերության PR-տնօրեն Մարինա Մարգարովան: Նրա խոսքով, «Magic Time»-ը, միջնորդ հանդիսանալով հայկական տուրիստական գործակալությունների և «Tez Tour»-ի ներկայացուցչության միջև, գործակալությանն ավելի քան $400 000 էր պարտք: «Արդյունքում «Tez Tour»-ը հրաժարվեց սպասարկել «Magic Time»-ի նոր հաճախորդներին մինչև պարտքի ամբողջական մարումը: Սակայն պարտքի հարցը կարգավորելու վերաբերյալ կառուցողական երկխոսություն վարելու փոխարեն «Magic Time»-ը ռուսական ընկերության վրա ուժային ճնշման դիմեց Հայաստանի ուժային կառույցներում ազգականների միջոցով»,- ասել է նա:
Ընդ որում, Մարգարովան նշել է, որ տուրիստական գործակալության տվյալներով, «Magic Time»-ի սեփականատիրոջ ազգականներից մեկը գլխավորում է Երևանի Ոստիկանության 6-րդ բաժանմունքը, որը ռուսական ՏՀՊՎ համարժեքն է: «Ոստիկանությունում տուրիստական օպերատորին բացեիբաց հայտարարեցին, որ եթե ընկերությունը չների «Magic Time»-ի պարտքը, «Tez Tour»-ի երևանյան աշխատակիցները խնդիրներ կունենան օրենքի հետ: Մենք չենթարկվեցինք նրանց և հրաժարվեցինք անվճար սպասարկել զբոսաշրջիկներին»,- ընդգծել է նա:
Ավելի վաղ «Tez Tour»- ի հայկական մասնաճյուղի նախկին աշխատակիցներից մեկը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել էր, որ գործակալությունը փակելու մասին տեղեկատվությունն անակնկալ է եղել հենց աշխատակիցների համար: Աղբյուրի խոսքով, ռուսական տուրօպերատորն աշխատանքից ազատել է Հայաստանում բոլոր աշխատակիցներին: Սակայն նա հավելել է, որ մինչև փակելու որոշում ընդունելը ղեկավարությունը լուրջ մտադրություններ է ունեցել Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման ոլորտում: «Նրանք պատրաստվում էին երկրում կառուցել հյուրանոց, ինչպես նաև զարգացնել երկրում արտագնա զբոսաշրջությունը»,- ասել է գործակալության նախկին աշխատողը:

8 Июнь 2011 - 14:49 AMT
“Уход с рынка Армении – это продолжение прошлогодних событий с местной турфирмой «Magic Time», которая задолжала нам крупную сумму и пыталась с помощью силовых структур надавить на нас, чтобы мы и дальше обслуживали их туристов фактически бесплатно”, – сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net PR-директор компании “Tez Tour” Марина Макарова. По ее словам, «Magic Time», являясь посредником между армянскими турагентствами и представительством “Tez Tour”, задолжала агентству более $400.000. “В итоге “Tez Tour” отказался обслуживать новых клиентов “Magic Time” до полного погашения долга. Однако, вместо конструктивного диалога по урегулированию задолженности, «Magic Time» прибегла к силовому давлению на российскую компанию с помощью родственников в силовых структурах Армении”, – сказал она.
При этом Маркарова отметила, что по данным турагентства, один из родственников владельца “Magic Time” возглавляет 6-ой отдел полиции Еревана, являющийся аналогом российского УБЭПа. “В полиции в открытую заявили туроператору, что если компания не простит долги “Magic Time”, у ереванских сотрудников “Tez Tour” появятся проблемы с законом. Мы не пошли на поводу у вымогателей и отказались обслуживать неоплаченных туристов”, – подчеркнула она.
Ранее один из бывших сотрудников армянского филиала «Tez Tour» сообщил PanARMENIAN.Net, что информация об истинных причинах закрытия агентства стало сюрпризом и для самих сотрудников. Однако собеседник агентства отметил, что до принятия решения о закрытии агентства у руководства были серьезные намерения в деле развития туризма в Армении. “Они собирались построить в стране гостиницу, а также развивать в стране въездной туризм”, – сказал собеседник агентства.