Հայաստանի կրոնական կառույցների ակտիվացումը կապված է կրոնական կառույցների հանդեպ վերաբերմունքի հարցում օրենսդրության մեջ փոփոխություններ ներմուծելու` Հայաստանի կառավարության մտադրության հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Քայքայիչ պաշտամունքից տուժածների վերականգնողական և օգնության կենտրոնի նախագահ Ալեքսանդր Ամարյանը: «Բացի դրանից, արտասահմանյան երկրների կողմից ցանկացած աջակցություն ստանալու համար աղանդավորները փորձում են այնպիսի տպավորություն ստեղծել, թե իրենց ճնշման են ենթարկում մեր երկրում: Իսկ քանի որ Հայաստանում չկա այնպիսի կառույց, որը կկարողանար ճնշում գործադրել աղանդների վրա, նրանք փորձում են իմիտացնել այդ ճնշումը», – ասել է նա:
Բացի դրանից, հայ փորձագետը կրոնական կառույցների ակտիվացումը կապել է 2012 և 2013 թվականներին կայանալիք խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունների հետ: Նրա խոսքով, իրենց գործունեությամբ աղանդները ցանկանում են հայկական կուսակցություններին ցույց տալ, որ կարող են լավ ընտրազանգված ծառայել` ոչ ավել, ոչ պակաս 300 000 մարդ:

Активизация религиозных структур связана с намерением правительства Армении внести изменения в законодательство по отношению к религиозным структурам. Об этом в беседе с корреспондентом PanAREMENIAN.Net заявил председатель Центра помощи и реабилитации жертв деструктивных культов Александр Амарян. «Кроме этого для получения какой-либо поддержки со стороны зарубежных стран последователи сект пытаются создать такое впечатление, будто их подвергают давлению в нашей стране. А так как в Армении нет такой структуры, которая смогла бы оказать давление на секты, они пытаются имитировать это давление», – сказал он.
Кроме этого армянский эксперт связал активизацию религиозных сект с приближением парламентских и президентских выборов в Армении в 2012 и 2013 гг. По его словам, своей деятельностью секты хотят показать руководителям армянских партий, что они могут служить хорошим электоратом, который ни много, ни мало 300.000 человек.