Իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Մանվել Բադեյանի կարծիքով ՀԱԿ պահանջն արտահերթ ընտրությունների մասին ուղղված է երկխոսության գործընթացի տապալմանը, քանի որ հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը: Ինչպես Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Բադեյանը, երկխոսությունը պետք է ընթանա Հայաստանում հասարակական կյանքի բարելավման , երկրի ժողովրդավարացման հարցերի շուրջ:
Պատգամավորի խոսքերով, իշխանության և ՀԱԿ-ի միջև երկխոսությունը պայմանավորված է եղել համախմբման մասին հասարակության պահանջով, որի հետ բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է հաշվի նստեն:
«Ժողովրդին հասկանալի է, որ զարգացումը հնարավոր է միայն միավորման դեպքում: Պառակտումը ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի»,- ասել է Բադեյանը:
Իր հերթին Հայաստանի նախագահի նախկին թեկնածու Արման Մելիքյանը նշել է, որ չի հասկանում է իշխանությունների մոտեցումը ՀԱԿ-ի հետ բանակցությունների նկատմամբ: Նախկին թեկնածուի խոսքերով, իշխանությունների և ՀԱԿ-ի միջև քաղաքական երկխոսությունը հիմա հեռավոր ապագա է թվում և կարծիքների փոխանակություն ընթանում է ԶԼՄ-ներում, այլ ոչ թե Ազատության հրապարակում: Դա, նրա կարծիքով, մանևրի հնարավորություն է տալիս իշխանություններին և Կոնգրեսին, սակայն հասարակությունն իրական արդյունք դեռ չի ստանում:
Նա նշել է, որ ՀԱԿ և իշխանությունների միջև երկխոսության մեջ պետք է լինեն ուժեր և մարդիկ, որոնք ապացուցել են իրենց անաչառությունը և որոնք կարող են անհրաժեշտության դեպքում դատավորի դեր վերցնել այս երկխոսությունում:

9 Июнь 2011 - 08:12 AMT
По мнению депутата от правящей Республиканской партии Армении Манвела Бадеяна, требование АНК о внеочередных выборах направлено на провал процесса диалога, так как противоречит Конституции РА. Как на пресс-конференции в Ереване заявил Бадеян, диалог должен идти вокруг вопросов улучшения общественной жизни в Армении, демократизации страны, создания более справедливой пирамиды власти.
По словам депутата, диалог между властью и АНК был обусловлен с требованием общества о консолидации, с которым все политические силы должны считаться.
“Народу понятно, что развитие возможно лишь при объединении. Раскол ни к чему хорошему не приведет”,- заявил Бадеян.
В свою очередь бывший кандидат в президенты Армении Арман Меликян сказал, что не понимает подход властей к переговорам с АНК. Меликян не видит причин, по которым власти не могут обсуждать с конгрессом все вопросы. По словам бившего кандидата, политический диалог между властями и АНК сейчас кажется отдаленной перспективой, и обмен мнениями идет в СМИ и на площади Свободы. Это, по его мнению, дает свободу маневра властям и Конгрессу, однако общество реального результат пока не получает.
Меликян также подчеркнул, что именно из-за общественного давления власть пошла на шаги, способствующие диалогу с Конгрессом. Он также добавил, что в диалоге между АНК и властями должны быть силы и люди, которые доказали свою беспристрастность и которые могут в случае необходимо взять роль арбитра в этом диалоге.