9 Հունիս 2011 - 10:44 AMT
Հայաստանում հիմնականում հոգեբանների դիմում են երիտասարդները: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է հոգեբան Կարինե Նալչաջյանը: Նրա խոսքերով, այս տարիքում մարդիկ հոգեբանական առումով ավելի խոցելի են: Հոգեբանը նշել է, որ կանայք ավելի շատ են դիմում հոգեբանների, քան տղամարդիկ:
«Պահ է գալիս, երբ մարդն իսկապես հոգեբանի օգնության կարիք ունի, որը կարող է կանխել ինքնասպանության փորձը»,- ասել է նա:
Նալչաջյանը նաև նշել է, որ հայ հասարակության մեջ դեռ չի ձևավորվել հոգեբանի այցելելու մշակույթ: «Մարդիկ կարծում են, որ եթե նրանք դիմեն հոգեբանի օգնության, բոլորը կմտածեն, որ նրանք խելացնոր են»,- ասել է Նալչաջյանը:

9 Июнь 2011 - 10:44 AMT
В Армении в основном к психологам обращаются молодые люди. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила психолог Карине Налчаджян. По ее словам, в этом возрасте люди больше всего психологически уязвимы. По оценкам специалиста, женщины больше обращаются к психологам, чем мужчины.
“Наступает момент, когда человек действительно нуждается в помощи психолога, который может приостановить совершение суицида», – подчеркнула армянский эксперт.
Налчаджян также заметила, что в армянском обществе еще не сформировалась культура посещения психолога. «Люди думают, что если они обратятся к помощи психолога, все будут думать, что они сумасшедшие», – сказала Карине Налчаджян.