Հունիսի 9-ին Երևանի «Մոսկվայի տանը» Մեքսիկայի հեղափոխության մասին պատմող ցուցահանդեսով բացվեցին Հայաստանում Մեքսիկայի մշակութային օրերը: Բացմանը ելույթ ունեցավ ՀՀ-ում Մեքսիկայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆրեդո Պերես Բրավոն (նստավայրը` Մոսկվա), ով մեծ ուրախությամբ ողջունեց բացման բոլոր ներկաներին: Նույն դեսպանության մշակութային հարցերով կցորդ Հենոք Դե Սանտյագոն լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ցուցահանդեսում ներկայացված լուսանկարները լավագույնս արտացոլում են իրենց պատմության կարևորագույն էջերից մեկը:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են Մեքսիկայի մարդաբանության և պատմության ազգային ինստիտուտի արխիվի 28 լուսանկարները` արված Կասակոլա ընտանիքի կողմից:
Մեքսիկայի հեղափոխությունը տեղի է ունեցել 1911 թ-ին, որտեղ Ֆրանցիսկո Մադերոյի գլխավորությամբ հեղափոխական զորքը տապալեց 34 տարի երկրում ղեկավարած գեներալ Պորիֆիրիո Դիասի դիկտատուրան:

9-го июня в Ереване в “Доме Москвы” выставкой о мексиканской революции стартовали Дни культуры Мексики в Армении. На открытии выступил Чрезвычайный и Полномочный Посол Мексики в Армении Альфредо Перес Браво (резиденция в Москве), который с радостью поприветствовал присутствующих. Атташе по культуре Хенок Де Сантьяго сказал журналистам, что выставленные фотографии наилучшим образом отображают одну из важнейших страниц истории их страны.
На выставке представлено 28 фотографий из архива Мексиканского национального института человековедения и истории, снятых семьей Касакола.
Мексиканская революция состоялась в 1911 году, в результате которой революционные войска, во главе с Франциско Мадеро, свергли диктатуру генерала Порфирио Диаса, правившего страной 34 года.