Հունիսի 9-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Երեւան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեին, Ռոբերտ Բրադկեին, Իգոր Պոպովին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Զրույցի ընթացքում համանախագահները նախարարին ներկայացրեցին Բաքվում եւ Ստեփանակերտում իրենց ունեցած հանդիպումների արդյունքները՝ հույս հայտնելով, որ Կազանում կայանալիք առաջիկա գագաթաժողովին առաջընթաց կարձանագրվի՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման հարցում:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ Հայաստանը հստակ պատասխան է տվել եռանախագահների կողմից ներկայացված հիմնարար սկզբունքների վերջին տարբերակին, եւ եթե Ադրբեջանը պատրաստ լինի տալ իր միանշանակ համաձայնությունը, ապա հնարավոր կլինի կարգավորման գործընթացում արձանագրել ակնկալվող առաջընթացը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց. «Արդյո՞ք Ադրբեջանի պաշտոնյաների՝ անգամ Դովիլից հետո բանակցային գործընթացի էությունը աղավաղող կամ հորինված մանրամասներ ներկայացնող հայտարարությունները` խաղաղապահ ուժերի կամ այլ հարցերի մասին, վկայում են առաջարկություններին՝ առանց փոփոխությունների եւ լրացումների համաձայնություն տալու Բաքվի պատրաստակամության մասին, ինչի վերաբերյալ կոչ էին արել համանախագահները»:
Հանդիպմանը քննարկվեցին Կազանում կայանալիք եռակողմ հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները, հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

9 Июнь 2011 - 12:17 AMT
Глава МИД: Армения дала четкий ответ на последнюю версию основных принципов, представленных по Карабаху
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял прибывших в Ереван сопредседателей Минской группы ОБСЕ Бернара Фасье (Франция), Роберта Брадтке (США), Игоря Попова (Россия) и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
В ходе встречи сопредседатели представили главе МИД Армении итоги проведенных в Баку и Степанакерте встреч, выразив надежду, что в ходе встречи в Казани будет зарегистрирован прогресс в вопросе согласования основных принципов урегулирования карабахского конфликта.
В свою очередь, Эдвард Налбандян подчеркнул, что Армения дала четкий ответ на последнюю версию основных принципов, представленных сопредседателями, и если Азербайджан будет готов дать однозначное согласие на нее, то будет возможно зафиксировать ожидаемый прогресс. “Свидетельствуют ли искажающие суть переговорного процесса после Довиля заявления азербайджанских официальных лиц, основанные на вымышленных подробностях о вопросе размещения миротворцев и других вопросах, о готовности Баку согласиться на предложения без изменений и дополнений, к чему призывали сопредседатели?”, – отметил на встрече армянский министр.
Стороны обсудили также подготовительные работы предстоящей трехсторонней встречи президентов в Казани, сообщает пресс-служба МИД РА.