Հունիսի 9-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց տարածաշրջանային այցի շրջանակներում Երեւան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեին, Ռոբերտ Բրադկեին, Իգոր Պոպովին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Զրույցի ընթացքում համանախագահները նախարարին ներկայացրեցին Բաքվում եւ Ստեփանակերտում իրենց ունեցած հանդիպումների արդյունքները՝ հույս հայտնելով, որ Կազանում կայանալիք առաջիկա գագաթաժողովին առաջընթաց կարձանագրվի՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման հարցում:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ Հայաստանը հստակ պատասխան է տվել եռանախագահների կողմից ներկայացված հիմնարար սկզբունքների վերջին տարբերակին, եւ եթե Ադրբեջանը պատրաստ լինի տալ իր միանշանակ համաձայնությունը, ապա հնարավոր կլինի կարգավորման գործընթացում արձանագրել ակնկալվող առաջընթացը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց. «Արդյո՞ք Ադրբեջանի պաշտոնյաների՝ անգամ Դովիլից հետո բանակցային գործընթացի էությունը աղավաղող կամ հորինված մանրամասներ ներկայացնող հայտարարությունները` խաղաղապահ ուժերի կամ այլ հարցերի մասին, վկայում են առաջարկություններին՝ առանց փոփոխությունների եւ լրացումների համաձայնություն տալու Բաքվի պատրաստակամության մասին, ինչի վերաբերյալ կոչ էին արել համանախագահները»:
Հանդիպմանը քննարկվեցին Կազանում կայանալիք եռակողմ հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները, հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received Co-chairs of the OSCE Minsk Group Robert Bradtke (USA), Igor Popov (Russia), Bernard Fassier (France) and Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the Chairperson-in-Office.
The Co-chairs briefed Nalbandian on the outcomes of meetings held in Baku and Stepanakert, expressing hope that a progress will be achieved in Kazan with respect to reconciliation of the basic principles for the Karabakh conflict resolution.
Mr. Nalbandian said for his part that Armenia has given a clear answer to the recent version of the basic principles submitted by the Co-chairs. If Azerbaijan is ready to give an unequivocal consent to the recent version, the expected progress can be reached, he noted.
Nalbandian went on saying: “Are the Azerbaijani officials’ statements, which distort the essence of negotiation process after Deauville and are based on invented details about stationing of peacekeepers and other matters, an evidence of Baku’s readiness to agree to the suggestions without changes and amendments, what is urged by the Co-Chairs?”
The parties also discussed preparatory works for the upcoming trilateral meeting of the Presidents in Kazan, the RA MFA press service reported.