9 Հունիս 2011 - 13:00 AMT
Մեքսիկայի և Հայաստանի միջև կկնքվի համաձայնագիր, որը կնդգրկի մի շարք փոխանակման ծրագրեր մշակույթի, գիտության և սպորտի ոլորտներում: Ինչպես նշեց ՀՀ-ում Մեքսիկայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆրեդո Պերես Բրավոն (նստավայրը Մոսկվա), «հայերը շատ տաղանդավոր ժողովուրդ են և մենք բոլորս կարող ենք շատ բան սովորել հայերից»: Ստորագրվելիք պայմանագրի համաձայն նախատեսվում են փոխանակումներ գրադարանային և թանգարանային ոլորտներում: ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը ասաց, որ համաձայնագրի ստորագրումը դեռ բանակցային փուլում է և դեռ հստակ որոշված չեն ստորագրման ժամկետները:
Բրավոն իր հերթին նշեց, որ շատ կցանկանար, որ հայ գրողների ստեղծագործությունները թարգմանվեն իսպաներեն, իսկ մեքսիկացի հեղինակների ստեղծագործությունները` հայերեն:
Հունիսի 9-11-ը Երևանում անց են կացվում Մեքսիկայի մշակույթի օրեր, որը կազմակերպվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության և ՀՀ-ում Մեքսիկայի դեսպանության կողմից:

Между Арменией и Мексикой будет подписано соглашение, которое будет содержать ряд программ по сотрудничеству в области культуры, спорта и науки. Как отметил Чрезвычайный и Полномочный Посол Мексики в Армении Альфредо Перес Браво (резиденция в Москве): “Армяне – очень талантливый народ, мы можем многому научиться у них”. Согласно будущим договорам, предусматривается наладить сотрудничество между библиотеками и музеями.
Заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян сказала, что подписание соглашения в данный момент находится на стадии обсуждения, сроки подписания еще неизвестны.
Браво, в свою очередь, заметил, что было бы желательно перевести произведения армянских писателей на испанский язык, а произведения мексиканских писателей – на армянский.
9-11 июня в Ереване проходят Дни культуры Мексики, организованные Министерством культуры РА и Посольством Мексики.