9 Հունիս 2011 - 15:09 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 9-ին ընդունել է տարածաշրջանային այցով Երևան ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Բեռնար Ֆասիեին (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադկեին (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովին (Ռուսաստան) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև` հունիսի վերջին Կազանում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպմանն ընդառաջ նախապատրաստական աշխատանքները:
Համանախագահները նախագահ Սերժ Սարգսյանին պատմել են Բաքվում և Ստեփանակերտում ունեցած հանդիպումների մասին, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը:
Այսօր ավելի վաղ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը համանախագահներ հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Հայաստանը հստակ պատասխան է տվել եռանախագահների կողմից ներկայացված հիմնարար սկզբունքների վերջին տարբերակին, եւ եթե Ադրբեջանը պատրաստ լինի տալ իր միանշանակ համաձայնությունը, ապա հնարավոր կլինի կարգավորման գործընթացում արձանագրել ակնկալվող առաջընթացը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է. «Արդյո՞ք Ադրբեջանի պաշտոնյաների՝ անգամ Դովիլից հետո բանակցային գործընթացի էությունը աղավաղող կամ հորինված մանրամասներ ներկայացնող հայտարարությունները` խաղաղապահ ուժերի կամ այլ հարցերի մասին, վկայում են առաջարկություններին՝ առանց փոփոխությունների եւ լրացումների համաձայնություն տալու Բաքվի պատրաստակամության մասին, ինչի վերաբերյալ կոչ էին արել համանախագահները»:

9 Июнь 2011 - 15:09 AMT
Президент Армении Серж Саргсян принял находящихся в Ереване сопредседателей Минской Группы ОБСЕ Бернара Фасье (Франция), Роберта Брадтке (США), Игоря Попова (Россия) и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
В ходе встречи обсудили вопросы, касающиеся нынешнего этапа урегулирования карабахского конфликта, а также подготовительные работы трехсторонней встречи президентов Армении, Азербайджана и России в Казани, которая состоится 25 июня.
Сопредседатели представили президенту Армении итоги встреч, проведенных в Баку и Степанакерте, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
На встрече с сопредседателями глава МИД РА Эдвард Налбандян заявил, что Армения дала четкий ответ на последнюю версию основных принципов, представленных сопредседателями, и если Азербайджан будет готов дать однозначное согласие на нее, то будет возможно зафиксировать ожидаемый прогресс. “Свидетельствуют ли искажающие суть переговорного процесса после Довиля заявления азербайджанских официальных лиц, основанные на вымышленных подробностях о вопросе размещения миротворцев и других вопросах, о готовности Баку согласиться на предложения без изменений и дополнений, к чему призывали сопредседатели?”, – отметил на встрече армянский министр.