Հայաստանի կառավարությունը հունիսի 10-ի նիստում հաստատել է Չինաստանի կառավարության կողմից զբոսաշրջության ոլորտում համաձայնագիրը: Ինչպես հաղորդել է նիստի ժամանակ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, համաձայնագիրն աջակցելու է զբոսաշրջիկների հոսքին և այս ոլորտում երկկողմանի հարաբերությունների զարգացմանը:
Հայաստանը շահագրգռված է տարբեր ոլորտներում Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ապրիլի 12-ին բացելով հայ-չինական գործարար համաժողովը: Նրա խոսքերով, սա ամենամեծ համատեղ միջոցառումն է, որը կազմակերպվել է երկու երկրների միջև: «Հայաստանի և Չինաստանի միջև առկա է քաղաքական հարաբերությունների շատ բարձր մակարդակ, և ունենալով նման հիմք, կարելի է զարգացնել նաև այլ հարաբերություններ»,- ասել է նա: Վարչապետի կարծիքով, երկկողմանի համագործակցության համար առաջնային կարող են լինել լեռնահանքային և քիմիական արդյունաբերությունը, զբոսաշրջությունը, ենթակառուցվածքների զարգացումը, գյուղատնտեսությունը, բարձր տեխնոլոգիաները:
Իր հերթին, Չինաստանի կոմկուսի քաղբյուրոյի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լի Չանչունը նշել է, որ շատ ուրախ է համաժողովին ներկա գտնվելու և երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացումը քննարկելու համար: Նրա խոսքերով, առևտրատնտեսական հարաբերությունները երկկողմանի համագործակցության կարևոր մաս են, նշելով, որ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու պահից երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է 160 անգամ, իսկ անցյալ տարի աճել է 44.4 տոկոսով և հասել 436.7 մլն դոլարի: Միաժամանակ, Լի Չանչունը նշել է, որ պետք է քայլեր ձեռնարկել երկկողմանի առևտուրը հավասարակշռելու համար, հավելելով, որ Չինաստանը հետաքրքրված է հայկական ապրանքների ներկրմամբ, մասնավորապես կոնյակի:

Правительство Армении на заседании 10 июня одобрило подписание с правительством Китая соглашения в сфере туризма. Как сообщил в ходе заседания министр экономики Армении Тигран Давтян, соглашение будет содействовать притоку туристов в республику и развитию двусторонних отношений в сфере туризма.
12-го апреля в Ереване состоялся армяно-китайский бизнес-форум, открывая который премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил, что Армения заинтересована в развитии отношений с Китаем во всех направлениях. Между Арменией и Китаем очень высокий уровень политических отношений, и имея такой фундамент, можно развивать и другие отношения», – сказал он. По мнению премьер-министра, приоритетными для двухстороннего сотрудничества могут быть горно-рудная и химическая промышленность, туризм, развитие инфраструктур, сельское хозяйство, высокие технологии. “Армения также заинтересована в сотрудничества в сфере науки и образования и культурного обмена”,- заявил руководитель правительства РА.
В свою очередь член Постоянного комитета Политбюро ЦК КПК Ли Чанчунь отметил, что торгово-экономические отношения являются важной частью двухстороннего сотрудничества, отметив, что с момента установления дипломатических отношений между Арменией и Китаем торговый оборот между двумя странами увеличился в 160 раз, а в прошлом году он вырос на 44.4% и достиг $436.7 миллионов. При этом Ли Чанчунь подчеркнул, что нужно предпринять шаги для балансирования двухсторонней торговли, добавив, что Китай заинтересован в увеличении импорта армянских товаров, в частности, коньяка.