Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում աստիճանաբար պարզ է դառնում, որ Արցախի Հանրապետության ժողովուրդն իր ճակատագրի տնօրենն է, և նրա ինքնորոշման իրավունքն այլընտրանք չունի: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ եւ ԼՂՀ ԱԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Ագրահամյանը:
«Հայկական կողմը միշտ հայտարարել է խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու պատրաստակամությունը խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների միջոցով, բայց դա չի նշանակում, որ Արցախի ժողովրդի դեմ ցանկացած ոտնձգություն անպատասխան կմնա: Ղարաբաղյան հակամարության հարցում Հայաստանը երբեք չի անտեսի Արցախի ժողովրդի կարծիքը»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը: Արցախի Հանրապետությունն իր գոյության տարիներին հասցրել է ապացուցել, որ այն ավելի ժողովրդավարական պետություն է, քան մեր տարածաշրջանի որոշ երկրներ»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Աբրահամյանի խոսքերով, միջազգային հանրությունն ավելի շատ է հասկանում ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի կարևորությունը:

10 Июнь 2011 - 08:50 AMT
В переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта мировому сообществу постепенно становится ясно, что народ Республики Арцах является хозяином своей судьбы, и его право на самоопределение не имеет альтернативы. Об этом в ходе заседания межпарламентской комиссии Армении и Республики Арцаx завил спикер НС РА Овик Абрамян.
“Армянская сторона всегда заявляла о готовности решить проблему мирным путем, посредством переговоров, но это не означает, что какое-либо посягательство на народ Арцаxа останется без ответа. В вопросе карабаxского конфликта Армения никогда не проигнорирует мнение народа Арцаxа. Республика Арцаx за годы своего существования успела доказать, что она более демократическое государство, чем некоторые страны нашего региона”,- сказал Овик Абрамян.
По словам Абрамяна, международное сообщество все более понимает важность реализации права народа НКР на самоопределение.