10 Հունիս 2011 - 10:14 AMT
Ղարաբաղում խաղաղապահ ուժերի տեղակայման մասին խոսելը վաղաժամկետ է: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում հաղորդել է Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը:
«Տարածաշրջանում խաղաղապահների տեղակայման գործընթացը հենց այնպես տեղի չի ունենում: Բացի դրանից, բոլոր կողմերը պետք է համաձայնեցնեն այդ ուժերի կազմը, քանակը և տեղակայման գոտիները: Սակայն նման հիմքեր այօրվա դրությամբ չկան»,- ասել է Ղուլյանը:
Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարություններն այն մասին, որ արդեն պայմանավորվածություն կա խաղաղապահական ուժերի կազմի մասին, որը, իբր, տեղակայվելու է Ղարաբաղում, չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ին հաղորդել են դիվանագիտական աղբյուրները:
«Բանակցությունների ընթացքում նման հարց չի քննարկվում: Ներկայումս քննարկվում է միայն Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը: Խաղաղապահական ուժերի ո'չ կազմը, ո'չ էլ քանակը համաձայնեցված չէ կողմերի միջև»,- հայտնել է աղբյուրը:
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն այսօր Բաքվում լրագրողներին հայտնել է, թե «պայմանավորվածություն կա այն մասին, որ խաղաղապահական ուժերը ձևավորվելու են ոչ (ԵԱՀԿ ՄԽ) համանախագահ երկրների և ոչ էլ հարևան երկրների թվից»: «Բոլոր այդ հարցերը լրացուցիչ քննարկման կարիք ունեն»,- ասել է Էլմար Մամեդյարովը:

Speaker of the Nagorno Karabakh National Assembly Ashot Ghulyan said talk about stationing of peacekeeping forces in Karabakh is premature.
“This is not an easy matter. If it comes to deployment of peacekeepers, the parties will have to agree on composition, number and stationing zones, but there is no ground for this yet,” Ghulyan told journalists in Yerevan.
Earlier, diplomatic sources told a PanARMENIAN.Net reporter that the statement by Azerbaijani Foreign Minister, suggesting that an agreement was reached on deployment of peacekeepers in Karabakh is untrue.
“The issue wasn't discussed; the negotiations focused on Karabakh status. Neither composition or number of peacekeeping forces were coordinated between the parties,” the source said.
According to Azeri media reports, Foreign Minister Elmar Mammadyarov said that an agreement was reached on forming peacekeeping forces outside of OSCE Minsk Group co-chair countries. “The issue is yet to be discussed,” the FM added.