10 Հունիս 2011 - 11:16 AMT
Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը ընդդիմության ընդդիմությունն է, լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի կոմկուսի նախագահ Ռուբեն Թովմասյանը` մեկնաբանելով իշխանությունների և Հայ Ազգային Կոնգրեսի (ՀԱԿ) միջև քաղաքական երկխոսությունը: Նրա խոսքով, իրենք դեմ են հայկական ընդդիմությանն ու իշխանությանը, որոնք երկրում առկա խնդիրների լուծման համար համակարգային փոփոխություններ չեն առաջարկում: Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ-ի և իշխանությունների երկխոսությանը, ապա Թովմասյանը հեգնանքով նկատել է, որ «այդ դռները կիսաբաց են, սռնիները ժանգոտել են, և դրանց ճռնչյունը հասնում է արևմտյան երկրներին»: Նա նկատել է նաև, որ հայ հասարակությանը ոչինչ հայտնի չէ այդ երկխոսության մասին, և չի բացառել, որ ՀԱԿ-ն ու իշխանությունները կարող են ինչ-որ գաղտնի բանակցություններ վարել:
2008 թվականին ստեղծվեց Հայ Ազգային Կոնգրեսը (ՀԱԿ)` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ: 2008 թվականից իշխանություններն ու ՀԱԿ-ը հայտարարում էին երկրում քաղաքական երկխոսություն սկսելու անհրաժեշտության մասին, որը սկսեց իրական գծեր ստանալ 2011 թվականի գարնանը: Հենց 2011 թվականի գարնանը իշխանություններն ընդդիմությանը թույլատրեցին հանրահավաքներ անցկացնել Երևանի Ազատության հրապարակում, հայտարարեցին 2008 թվականի մարտյան ողբերգական դեպքերի հետաքննությունը վերսկսելու մտադրության մասին, իսկ մայիսի 26-ին Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին ՀՀ նախագահի առաջարկը: Համաներմամբ ազատ արձակվեցին հայկական արմատական ընդդիմության կողմնակիցները, որոնք բանտարկվել էին 2008 թվականի մարտի 1-2-ի անկարգությունների մասին գործով, այդ թվում` ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանն ու «Հայկական ժամանակ» ընդդիմադիր թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը: Հունիսի 6-ի դրությամբ համաներմամբ ազատ են արձակվել 400 բանտարկյալներ: Հունիսի 2-ին ՀԱԿ-ը պատվիրակություն ձևավորեց իշխանությունների հետ բանակցություններ վարելու համար և հայտարարեց երկխոսության իր օրակարգի մասին` երկրում արտահերթ խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունների անցկացում: Իշխանություններն իրենց հերթին հայտարարեցին, որ մտադիր են ընդդիմության հետ քննարկել երկրի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրները, սակայն ընդդիմությանը կոչ են անում պատրաստվել հերթական ընտրություններին` նշելով, որ երկրում արտահերթ ընտրությունների համար օբյեկտիվ պատճառներ չկան:

10 Июнь 2011 - 11:16 AMT
Компартия Армении является оппозицией оппозиции, заявил журналистам председатель КП Армении Рубен Товмасян, комментируя политический диалог между властями и Армянским национальным конгрессом (АНК). По его словам, они против армянской оппозиции и властей, которые не предлагают системных изменений для решения существующих в стране проблем. Что касается диалога властей и АНК, то Товмасян с иронией заметил, что “эти двери полуоткрыты, петли заржавели, и их скрип доносится до западных стран”. Он также заметил, что армянскому обществу ничего неизвестно об этом диалоге, и не исключил, что АНК и власти могут вести какие-то тайные переговоры.
Армянская оппозиция во главе с первым президентом Левоном Тер-Петросяном, который баллотировался на президентских выборах 19 февраля 2008 года и проиграл их Сержу Саргсяну, проводила с 20 февраля 2008 года в центре Еревана митинги, выражая недовольство итогами голосования. Акции протеста 1-2 марта вылились в беспорядки и столкновения митингующих с полицией. По данным генпрокуратуры, пострадали около 200 человек, десять человек погибли, было арестовано более 100 человек. В 2008-м году был создан Армянский национальный конгресс (АНК) во главе с Левоном Тер-Петросян. С 2008 власти и АНК заявляли о необходимости начать в стране политический диалог, который начал обретать реальные черты с весны 2011 года. Именно весной 2011 года власти разрешили оппозиции проводить свои митинги на площади Свободы в Ереване, объявили о намерении возобновить расследование трагических мартовских событий 2008 года, а 26 мая парламент Армении принял предложение президента РА об объявлении амнистии по случаю 20-летия независимости Армении. По амнистии на свободу вышли сторонники АНК, осужденные по делу 1-2 марта 2008 года. По мнению АНК, эти действия являются выполнением властью их требований, и конгресс заявил о готовности начать диалог. 2 июня АНК сформировал делегацию для ведения переговоров с властями, и объявил о своей повестке диалога – проведения в стране внеочередных президентских и парламентских выборов. В свою очередь, власти заявили, что намерены обсуждать с оппозицией важнейшие проблемы, стоящие перед страной, однако призывают оппозицию готовиться к очередным выборам, отмечая, что в стране нет объективных причин для внеочередные выборов.
На днях АНК во время внеочередного заседания политсовета определил состав своей делегации для ведения диалога с властями. В состав делегации вошли координатор АНК Левон Зурабян, представитель Центрального офиса Давид Шахназарян, член экономической комиссии АНК, руководитель структуры АНК в Малатии Ваагн Хачатрян, секретарь Народной партии Армении Феликс Хачатрян и замглавы правления Армянского общенационального движения (АОД) Самвел Абрамян