10 Հունիս 2011 - 12:10 AMT
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Գեորգի Պետրոսյանը գտնում է, որ Կազանում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպմանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում լուրջ առաջընթաց չի լինի: Այդ մասին ԼՂՀ ԱԳ նախարարը լրագրողներին է հայտնել Երևանում:
Այն հարցին, թե Հայաստանի որ նախագահի օրոք է Ղարաբաղի շուրջ բանակցային գործընթացը Հայաստանի համար ավելի բարենպաստ հունով ընթացել, Գեորգի Պետրոսյանը պատասխանել է, որ չի ցանկանում գնահատել նախագահների կառավարումը: «Հիմնախնդրի կարգավորումը դինամիկ գործընթաց է: Իրադրությունն ուրիշ էր անցյալում, այլ է հիմա և բոլորովին ուրիշ է լինելու ապագայում»:
Սպասվում է, որ հունիսի 25-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահները կհանդիպեն Կազանում, որպեսզի քննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը:

Министр иностранных дел НКР Георгий Петросян считает, что серьезного прорыва в переговорном процессе по карабахскому урегулированию на встрече президентов Армении, Азербайджана и России в Казани не будет. Об этом глава МИД НКР заявил журналистам в Ереване.
На вопрос о том, во время правления какого армянского президента переговорный процесс по Карабаху был в более благоприятном для Армении русле, Георгий Петросян сказал, что не желает оценивать правление президентов: “Урегулирование проблемы – динамичный процесс. Ситуация была иной в прошлом, иная сейчас и будет совсем другой в будущем”
Ожидается, что 25 июня президенты Армении, России и Азербайджана встретятся в Казани, чтобы обсудить урегулирование нагорно-карабахского конфликта.