Հունիսի 15-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում կազմակերպված ցուցահանդեսով կնշվի Հայաստանի վաստակավոր նկարիչ Ռաֆայել Աթոյանի ծննդյան 80-ամյա և ստեղծագործական գործունեության 50-ամյա հոբելյանները: Ցուցահանդեսին ներկայացվելու են տարբեր տարիների գեղանկարչական աշխատանքներ, որոնց մի մասը ստեղծվել է Հայաստանում, մյուսը` ԱՄՆ-ում, ուր 1994 թ-ից բնակվում է նկարիչը:
Ռաֆայել Աթոյանը ծնվել է 1931 թ. հունվարի 31-ին Լենինականում (այժմ` Գյումրի): Հաճախել է տեղի Ս. Մերկուրովի անվ. նկարչական դպրոցը, մասնագիտական կրթություն է ստացել Երևանի Փ. Թերլեմեզյանի անվ. գեղարվեստական ուսումնարանում (1943-1953, դասատուներ` Մ. Քամալյան, Ե. Աբրահամյան) և Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում (1953-1959, դասատուներ` Մ. Սարյան, Հ. Զարդարյան, Է. Իսաբեկյան, Ա. Նալբանդյան):
Երկար տարիների բեղմնավոր գործունեության հանրագումարը նկարչի` հայրենիքում և արտասահմանում կազմակերպված անհատական ցուցահանդեսներն են (Երևան, Գյումրի, Մոսկվա, Բելգրադ, Վիեննա, Զալցբուրգ, Ավինյոն, Մանիլա, Բոստոն, Մանչեստեր, Ֆրեզնո, Լոս Անջելես և այլն):
Նկարիչն արժանացել է մի շարք մրցանակների ու պատվոգրերի. 1982 թ. արժանացել է ՀՍՍՀ վաստակավոր նկարչի կոչման, 1989 թ. պարգևատրվել է Արհմիության խորհրդի մրցանակով գրականության, արվեստի և լրագրության ոլորտում` «Իմ մանկության աշխարհը» նկարաշարի համար, իսկ 1994 թ. Ֆրեզնոյում պարգևատրվել է «Լավագույն աշխատանք» պատվոգրով: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունիսի 29-ը:

15-го июня выставкой, организованной Национальной галереей Армении, будет отмечено 80-летие заслуженного художника Армении Рафаэла Атояна, а также 50-летие его творческой деятельности. На выставке будут представлены работы, созданные художником в разные годы как в Армении, так и в США, куда художник переехал в 1994 году.
Рафаэл Атоян родился 31 января 1931 года в Ленинакане (в настоящее время – Гюмри). Учился в местной художественной школе имени С. Меркурова, профессиональное образование получил в Ереванском художественном училище им. П. Терлемезяна (1943-1953, учителя – М. Камалян, Е. Абрамян) и в Ереванском театрально-художественном институте (1953-1959, преподаватели – М. Сарьян, О. Зардарян, Э. Исабекян, А. Налбандян).
Выставки художника проходили в Ереване, Гюмри, Москве, Белграде, Вене, Зальцбурге, Авиньоне, Маниле, Бостоне, Манчестере, Фресно, Лос-Анджелесе и др.
Художник был удостоен ряда призов и грамот: в 1982 году получил звание заслуженного художника АССР, в 1989 году награжден призом союза искусств за заслуги в области литературы, искусства и журналистики, а в 1994 году в Фресно награжден грамотой “Лучшая работа”. Выставка продолжится до 29-го июня.