10 Հունիս 2011 - 12:46 AMT
Իրանցի ռեժիսոր Աբաս Քիառոսթամիի «Վավերացված պատճեն» ֆիլմով կմեկնարկի «Ոսկե ծիրան» միջազգային 8-րդ կինոփառատոնը: Ֆիլմը 2010 թ-ի Կաննի կինոփառատոնին արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների, այս մասին լրագրողներին հայտնեց կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը Կինոփառատոնին այս տարի հայտ են ներկայացրել 81 երկրից 630 ֆիլմ, որից ընտրվել են 150 ֆիլմ 45 երկրից: Հայտերի 80 տոկոսը եղել են վավերագրական ֆիլմեր:
Միջազգային խաղարկային ֆիլմերի մրցութային ծրագրում ընդգրկված են 11 ֆիլմ, այդ թվում այս տարվա Բեռլինալեյի Ոսկե արջի արժանացած իրանցի ռեժիսոր Ասղար Ֆարադիի «Նադեր և Սիմին. ամուսնալուծություն» ֆիլմը: Միջազգային վավերագրական ֆիլմերի մրցույթում ընդգրկված են 11 ֆիլմ, որի մեջ նաև այս տարվա Օսկարի առաջադրված Լուսի Ուոքերի և Քարեն Հարլի «Աղբանոց» բրազիլա բրիտանական համատեղ ֆիլմը:
Փառատոնը կփակվի Վիմ Վենդերսի «Պինա» ֆիլմով: «Ոսկե ծիրան» միջազգային 8-րդ կինոփառատոնը այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 10-17-ը:

10 Июнь 2011 - 12:46 AMT
Фильмом “Заверенная копия“ иранского режиссера Аббаса Киаростами стартует 8-ой международный кинофестиваль ”Золотой абрикос”. На Каннском кинофестивале 2010 года фильм удостоился множества призов, об этом сообщил журналистам директор программ кинофестиваля Микаэл Стамболцян. На кинофестиваль в этом году заявлено 630 фильмов из 81 страны, из них отобраны 150 фильмов из 45 стран. 80% заявок – документальные фильмы.
В международную конкурсную программу игровых фильмов вошли 11 картин, в том числе и фильм “Развод Надира и Симины” иранского кинорежиссера Асгара Фаради, удостоенный приза Берлинале “Золотой медведь”. В международном конкурсе документальных фильмов участвуют 11 фильмов, среди которых также предложенный на Оскар совместный бразильско-британский фильм “Свалка”, режиссеры – Люси Уокер и Карен Харли.
Фестиваль закроется фильмом Вима Вендерса “Пина”. Международный кинофестиваль “Золотой абрикос” в этом году будет проходить с 10 по 17 июля.