11 Հունիս 2011 - 06:55 AMT
Հունիսի 12-ին լրանում է ՀՀ և ԼՂՀ Ազգային հերոս Յուրի Վաղարշակի Պողոսյանի մահվան 19-րդ տարելիցը: ՀՀ Ազգային հերոս Յուրի Պողոսյանի մահվան տարելիցի կապակցությամբ ԼՂՀ ում հունիսի 12-ին տեղի են ունենալու հանդիսավոր միջոցառումներ:
Յուրի Պողոսյանը ծնվել է 1961թ. ապրիլի 8-ին` ՌԴ Վոլգոգրադի մարզում: Արցախյան շարժման սկզբում զբաղվում էր զենքերի և զինատեսակների պատրաստությամբ և վերանորոգմամբ: Նրա պատրաստած զենքերն առաջին անգամ օգտագործվել են 1990թ. Հադրութում, երբ ադրբեջանցի օմոնականները խորհրդային զորքերի աջակցությամբ ձգտում էին բռնի տեղահանել հայերին:
1991թ. արդեն Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակում էր: Մասնակցել է բազմաթիվ մարտական գործողությունների` Կիչանում, Սրխավենդում, Մարտունիում, Ճարտարում, Քարինտակում, Խանաբադում, Խրամորթում, Կրկժանում, Շուշիի ազատագրմանը:
Կրկժանի ազատագրման ժամանակ Յուրի Պողոսյանը ՀՄՄ-ից ուղիղ նշանառությամբ ոչնչացրել է հակառակորդի Տ-72 տանկը: 1991-1992թթ. եղել է Խանձաձորի 4-րդ վաշտի հրամանատար: Շուտով նա դառնում է հակառակորդից առգրավված առաջին զրահամեքենաներից մեկի հրամանատարը: Խանաբադի մոտ տեղի ունեցած մարտական գործողության ժամանակ Յուրի Պողոսյանի ՀՄՄ-ն ոչնչացնում է հակառակորդի երեք զրահամեքենա: Յուրի Պողոսյանը զոհվել է 1992 թվականին` Ասկերան-Նախիջևանիկ ճակատում: Նրա աճյունն ամփոփված է Ստեփանակերտի գերեզմանատանը:

12 июня исполняется 19-ая годовщина смерти Национального героя Армении и Арцаха Юрия Погосяна. Погосян родился в 1961 в Котово (Волгоградская обл., СССР). Его детство и юность проходили в Степанакерте. Со школьных лет увлекался спортом и техникой. Окончил 10-летку, стал работать в авторемонтной мастерской, и вскоре снискал известность искусного мастера.
В 1983 открыл собственную мастерскую, которая в давнейшем стала одной из оружейных мастерских Арцахского национально-освободительного движения. Сделанное им оружие нашло свое первое применение в 1990 в Гадрутском районе, когда азербайджанские омоновцы при поддержке советских солдат попытались выселить местное армянское население.
В 1991, в период формирования первых частей регулярной Армии Арцаха, Юрий стал командиром 4-й роты. Позднее он был командиром БМФ, в самых горячих точках войны проявляя себя не только умелым командиром, но и бесстрашным бойцом и водителем-механиком, разведчиком и сапером…