11 Հունիս 2011 - 08:21 AMT
Mavi Marmara կոչված մի խումբ պաղեստինամետ ակտիվիստների բողոքի արդյունքում Yuval Ron խմբի Ստամբուլում կայանալիք համերգը հետաձգվել է: Բողոքի պատճառը թուրք-իսրայելական բախումների արդյունքում 9 ակտիվիստ թուրքերի սպանությունն է: Խմբի մեջ ընդգրկված են նաև հրեա երաժիշտներ, հայտնում է Zaman-ը:
Արաբ, հրեա և հայ արտիստներից բաղկացած The Yuval Ron համույթը հունիսի 9-ին համերգով հանդես պետք է գար Ստամբուլի Sultanahmet Amphitheatre-ում: Համերգը կազմակերպել էր Միջմշակութային երկխոսության պլատֆորմը, Ստամբուլի քաղաքապետարանի մշակութային Kultur հաստատությունը:
Խումբը բաղկացած է արաբ, հրեա և հայ արտիստներից, կազմավորվել է շուրջ մեկ տասնամյակ առաջ, որի նպատակն է մեղմել ազգային, ռասայական, կրոնական և մշակութային տարբերությունները երաժշտության և պարի միջոցով:
Խումբը երկար ճանապարհ է անցել 1999թ-ից սկսած իրենց հոգևոր կատարումներով և հանդիսատեսին մաքուր երաժշտության հետ կապելով: Նրանց երաժշտությունը հնչում է ֆիլմերում, թատրոններում և պարային համարներում:

В результате протеста группы активистов Mavi Marmara концерт группы Yuval Ron в Стамбуле отложен. Причина протеста – убийство 9 турецких активистов в результате турецко-израильских столкновений. А в составе группы есть еврейские музыканты, сообщает Zaman.
Ансамбль The Yuval Ron, состоящий из армянских, арабских и еврейских артистов, 9-го июня должен был выступить с концертом в Sultanahmet Amphitheatre Стамбула. Концерт был организован Платформой межкультурного диалога и Культурным учреждением Kultur мэрии Стамбула.
Группа основана около10 лет назад с целью смягчить национальные, расистские, религиозные и культурные различия с помощью музыки и танцев.
Начиная с 1999 года, группа прошла долгий путь. Их музыка звучит в кинофильмах, спектаклях и в танцевальных номерах.