11 Հունիս 2011 - 10:42 AMT
Չունենալով ռազմական կրթություն` Մոնթե Մելքոնյանը կյանքի կոչեց ռազմագիտությունը: Այդ մասին Հայաստանի Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի մահվան 19-րդ տարելիցին նվիրված մամլո ասուլիսում հայտնեց ղարաբաղյան պատերազմի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս): Նա պատմեց, որ Մելքոնյանի հետ ծանոթացել է 1992 թվականի փետրվարին, երբ հրամանատար էր փնտրում, որը կղեկավարեր Մարտունու ջոկատը: Նրա խոսքով, այն ժամանակ մի քանի հրամանատարներ կային, սակայն նրանք ոչ մի կերպ միմյանց հետ լեզու չէին գտնում: «Ուստի մեզ անհրաժեշտ էր մի հրամանատար, որը կմիավորեր մնացած բոլորին»,- ասաց նա: Այս համատեքստում Կոմանդոսը նշեց, որ սկզբում հրամանատարները չէին ընդունում Մելքոնյանին, սակայն արցախյան պատերազմի հերոսին հաջողվեց հաղթահարել և այդ խոչընդոտը և միավորել բոլորին հանուն մեկ նպատակի` գոյամարտի: Նա նկատեց նաև, որ Մելքոնյանը միշտ գերակատարում էր իր պարտականությունները:
Մամլո ասուլիսի շրջանակներում Արկադի Տեր-Թադևոսյանը նաև առաջին անգամ ցույց տվեց այն օրագիրը, որում պահվում էին նամակագրությունները արցախյան պատերազմի բոլոր հրամանատարների, այդ թվում` Մոնթե Մելքոնյանի հետ:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք պատերազմում հաղթանակը հնարավոր կլիներ առանց Կոմանդոսի և Մոնթե Մելքոնյանի, Արկադի Տեր-Թադևոսյանն ասաց. «Իհարկե, հաղթանակը հնարավոր կլիներ, քանի որ դա առաջին հերթին ժողովրդի հաղթանակն էր, և մեր փոխարեն կարող էին այլ մարդիկ լինել»:
Մելքոնյանի հետ միասին ծառայած ազատամարտիկ Վահե Շահմուրադյանն իր հերթին ասաց, որ Մոնթե Մելքոնյանը չգիտեր, թե ինչ բան է նահանջելը: «Նա միշտ առաջ էր նայում և երբեք չէր ընդունում նահանջելու հնարավորությունը»,- ասաց նա: Ընդ որում, Շահմուրադյանը նկատեց, որ Մելքոնյանն ավելին էր, քան հրամանատարը, քանի որ միշտ հոգ էր տանում և օգնում արցախյան ժողովրդին: «Բացի դրանից, Մոնթեն մարդկանց վրա ազդելու և հմայելու տաղանդ ուներ, բոլորը ձգտում էին նմանվել նրան»,- ընդգծեց նա:
Նոյեմբերի 25-ին կլրանար ղարաբաղյան պատերազմի լեգենդար հերոս Մոնթե Մելքոնյանի (Ավո) 54 տարին:
Մոնթե Մելքոնյանը ծնվել է 1957 թ-ն նոյեմբերի 25-ն, Վարսելիա քաղաքում (Կալիֆոռնիա, ԱՄՆ): 1969 թ-ն Մոնթեի ընտանիքը տեղափոխվել է Իսպանիա: Վերադառնալով ԱՄՆ, ընդունվել է Բերկլիի համալսարանը «հնէաբանություն» եւ «Ասիայի պատմություն» մասնագիտությամբ: Պատմական գիտությունների թեկնածու էր, տիրապետել է 7 լեզվի: Դասավանդում էր իրանի եւ Լիբանանի հայկական դպրոցներում:
Մոնթեն մասնակցել է անցյալ դարի 70-թ-ների Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմին: 1980 թ-ն անդամակցել է ASALA խմբակցությանը: Մոնթեն պլանավորել եւ կազմակերպել էր Վան գործողությունը (Ֆրանսիայում Թուրքիայի դեսպանատան գրավումը, 1981 թ-ի, սեպտեմբերի 24-ն), եւ մի շարք այլ գործողություններ, որոնք ուղղված էին թուրքական կառույցների դեմ եվրոպական պետություններում:
1990 թ-ն Մոնթեին հաջողվում է գալ Հայաստան: 1991 թ-ն սեպտեմբերի առաջին անգամ ժամանելով Արցախ, մյուս օրը մարտին է միանում: Մոնթեն մասնակցում էր ԼՂՀ-ի շրջանների ազատագրական եւ պաշտպանական գրեթե բոլոր մարտերին:
ԼՂՀ ՌՈւ-ի փոխգնդապետ Մոնթե Մելքոնյանը ամենավառ, տաղանդավոր հրամանատարներից մեկն էր, զոհվել է 1993 թ-ն հունիսի 12, Մարզիլու գյուղում տարօրինակ հանգամանքներում: Թաղվել է Երեւան քաղաքի «Եռաբլուր» պանթեոնում:
ԼՂՀ-ի պաշտպանության կազմակերպման բացառիկ ծառայությունների, դրսեւորված քաջության եւ անձնական խիզախության համար հետմահու արժանացել է ԼՂՀ-ի «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը, դառնալով «Ոսկե Արծիվ» շքանշանի ասպետ:

Не имея военного образования Монте Мелконян претворил военную науку в жизнь. Об этом на пресс-конференции, посвященной 19-летней годовщине смерти Национального героя Армении Монте Мелконяна заявил герой карабахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Командос). Как рассказал Командос, с Мелконяном он познакомился в феврале 1992 года, когда искал командира, который руководил бы отрядом в Мартуни. По его словам, в то время было несколько командиров, однако они никак не могли найти общий язык между собой. «Поэтому нам был нужен командир, который объединил бы всех остальных», – сказал он. В этом контексте он отметил, что в первое время командиры не принимали Мелконяна, однако, герою арцахской войны удалось преодолеть и это препятствие и объединить всех ради одной цели – борьбы за выживание. Он также заметил, что Мелконян всегда перевыполнял свои обязанности.
В рамках пресс-конференции аркадий Тер-Тадевосян также впервые показал дневник, в котором хранилась переписка со всеми командирами арцахской войны, в том числе и с Монте Мелконяном.
Касаясь того, была бы возможна победа в войне без Командоса и Монте Мелконяна, Аркадий Тер-Тадевосян сказал: “Конечно, победа была бы возможна, поскольку, в первую очередь, это была победа народа, и вместо нас могли бы быть другие люди”.
В свою очередь, воин-освободитель Ваге Шахмурадян, служивший с Мелконяном, сказал, что у Монте не было такого понятия, как отступление. “Он всегда смотрел вперед и никогда не принимал возможности отступления”, – сказал он. При этом он заметил, что Мелконян был больше чем командир, так как он всегда заботился и помогал арцахскому народу. «Кроме этого у Монте был талант влиять и очаровывать людей, после чего все стремились походить на него», – подчеркнул он.
25 ноября исполнилось бы 54 года легендарному герою карабахской войны Монте Мелконяну (Аво).
Монте Мелконян родился 25 ноября 1957 года в г. Варселия, близ Фрезно (Калифорния, США). В 1969 году семья Монте переехала в Испанию. По окончании школы, Монте поехал в Турцию посмотреть на земли своих предков, затем в Ливан. Возвратившись в США, он поступил в университет Беркли по специальности “археология” и “история Азии”. Владел семью языками и степенью кандидата исторических наук.Монте участвовал в гражданской войне в Ливане в 70-х годах прошлого века. Весной 1980 года вступил в состав группировки Армянская секретная армия освобождения Армении (ASALA). Монте спланировал и организовал операцию Van (захват посольства Турции во Франции 24 сентября 1981 г.), ряд других операций против турецких объектов в европейских государствах. Из-за разногласий, связанных с методами борьбы ASALA, в частности, после взрыва в аэропорту “Орли” в 1983 году, где погибли 8 мирных жителей, Монте отделился от сторонников Акопа Акопяна и образовал новую фракцию ASALA-RM (“Революционное движение ASALA”).
С 1989 года Монте стремится попасть в Армению, что удается лишь в 1990. Впервые прибыв в Арцах в сентябре 1991 г., буквально на следующий день, Монте Мелконян включается в бои за села Бузлух, Манашид, Эркедж Шаумянского района. Он становится начальником штаба Корнидзорского отряда. Потом Аво возглавил Мартунийский Оборонительный район. Еще год он доблестно сражался, защищая Мартунийскй район НКР. За это время армянские подразделения в Мартунийском районе, как любил говорить сам Монте, “не отдали ни одного сантиметра своей земли”. Монте участвовал в оборонительных и освободительных боях практически во всех районах НКР, завоевав всенародную любовь и уважение.
Подполковник Вооруженных Сил НКР Монте Мелконян – один из наиболее ярких, талантливых и опытных командиров, погиб 12 июня 1993 г. в с. Марзилу при странных обстоятельствах. Похоронен на кладбище героев “Ераблур” в г. Ереван.