11 Հունիս 2011 - 12:37 AMT
Հայաստանն առաջին անգամ կմասնակցի «Պրահայի Քվադրինալե» միջազգային թատերական փառատոնին, որը տեղի կունենա Պրահայում հունիսի 16-ից 26-ը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Պրահայի Քվադրինալեում հայ համադրող, բեմանկարիչ Նելլի Բարսեղյանը, Հայաստանը կներկայանա «Երկրներ և տարածաշրջաններ» բաժնում: Նա նշել է նաև, որ Հայաստանն արդեն իսկ ձեռք է բերել 20քմ տարածք ազգային տաղավարի համար, ընդ որում` միջոցառմանը մասնակցելու համար Հայաստանն ընտրել է «Մաքրելով հիշողության փոշին» թեման: «Հայաստանը, լինելով մի փոքրիկ կետ Արևելքի և Արևմուտքի միջև ու իր վրա կրելով դրանց պատմական և մշակութային ինֆորմացիան, այնուամենայնիվ յուրահատուկ է իր մշակութային դրսևորմամբ, որի մի մասն է կազմում նաև թատրոնը: Այն արդեն երկու հազար տարի է գոյություն ունի Հայաստանում:Հիմա ժամանակն է բացելու պատմության և մշակույթի շերտերում փակված մեր ինքնությունը: Բացահայտելու անցյալի պատկերային ու շոշափելի ժառանգությունը, ու դրանցում խտացված ժամանակը լուծելու մեր իրական ժամանակի մեջ»,- ասել է Բարսեղյանը` ավելացնելով, որ Քվադրինալեի շրջանակներում Հայաստանը կցուցադրի չորս ներկայացումների բեմանկարչական հենքերը` «Արդաղիոն», «Գիրք ծաղկանց» (Երևանի Մնջախաղի պետական թատրոն) «Աթոռը», «Արեգնազան» (Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոն):
Նելլի Բարսեղյանն ընդգծել է, որ Քվադրինալեին մասնակցելու նպատակն է թատերական արվեստի միջոցով օտարներին հաղորդակից դարձնել հայկական արվեստի մյուս ժանրերին, ծանոթացնել «Քվադրինալե»-ի տասնյակ հազարավոր մասնակիցներին հայ թատրոնի պատմության հետ, փորձի փոխանակման միջոցով խթանել Ժամանակակից հայ թատրոնի զարգացմանը, Հայաստանի հանդեպ հետաքրքրություն առաջացնելու միջոցով նպաստել Հայաստանում ներգնա տուրիզմի զարգացմանը:
Նելլի Բարսեղյանի հետ միասին փառատոնում Հայաստանը կներկայացնի նաև Երևանի Մնջախաղի պետական թատրոնի բեմադրող նկարիչ Լիլիթ Ստեփանյանը: Քվադրինալեի հայ մասնակիցներն այսօր արդեն կմեկնեն Պրահա, որպեսզի սկսեն նախապատրաստական աշխատանքները: Հայաստանի մասնակցությունը «Պրահայի Քվադրինալե» միջազգային թատերական փառատոնին հնարավոր է դարձել Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցության շնորհիվ:
«Պրահայի Քվադրինալե 2011» (PQ2011) միջազգային թատերական փառատոնը Պրահայում կկայանա 12-րդ անգամ: Հերթական «Քվադրինալեին», որը տեղի կունենա կմասնակցի ավելի քան 62 երկիր, որոնց թվում նաև Հայաստանը և այնպիսի խոշոր երկրների, ինչպիսիք են ԱՄՆ, Գերմանիա, Ճապոնիա:
«Պրահայի Քվադրինալեն» աշխարհի խոշորագույն և ամենաճանաչված միջազգային թատերական փառատոնն է բեմական ձևավորման ոլորտում (բեմանկարչություն, զգեստների, լուսային և երաժշտական ձևավորում)` բաղկացած երեք մասնաբաժիններից, որոնց ընթացքում տեղի են ունենում բազմաժանր ցուցադրություններ, սիմպոզիումներ, քննարկումներ, վարպետության դասեր և այլն:

11 Июнь 2011 - 12:37 AMT
Армения впервые примет участие в Международной выставке сценографии и сценического пространства «Пражская квадриеннале», которая пройдет в Праге в двенадцатый раз с 16 по 26 июня. Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net армянский куратор на Пражской квадриеннале, сценический художник Нелли Барсегян, Армения будет представлена в разделе «Страны и регионы». Она также отметила, что армянскому павильону в рамках мероприятия будет предоставлено 20 кв. м территории. При этом она сообщила, что для участия в мероприятии Армения выбрала тему «Стирая пыль памяти». «Армения, являясь маленькой точкой между Востоком и Западом, неся историческую информацию, все же своеобразна своим культурным проявлением, частью которого является театр, существующий в Армении вот уже 2000 лет. Пришло время приоткрыть нашу идентичность, замкнутую в исторических и культурных слоях», – сказала она, добавив, что также настало время для раскрытия наследия прошлого. Она также сообщила, что в рамках квадриеннале Армения представит сценическую живопись четырех армянских спектаклей: «Ардагион», «Книга цветов» (Театр пантомимы), «Стул» и «Арегназан» (Ереванский государственный театр музыкальной комедии имени Акопа Пароняна).
Как подчеркнула Барсегян, цель участия в квадриеннале – показать иностранцам различные жанры армянского искусства, представить историю армянской сцены, а также способствовать развитию современного армянского театра.
Вместе с Нелли Барсегян Армению на мероприятии также представит художник постановщик государственного театра пантомимы Еревана Лилит Степанян.
Армянские участники квадриеннале уже сегодня вылетят в Прагу для того, чтобы начать подготовительные работы к мероприятию. Участие Армении в Пражской квадриеннале Международной выставке сценографии и сценического пространства стало возможно благодаря поддержке Министерства культуры Армении.
"Пражская квадриеннале" — это представленные широкой общественности уникальные работы людей мира искусства: театральных художников, дизайнеров, изготовителей сценических костюмов, звукорежиссеров и других творческих личностей более чем из 70 стран. Как всегда, выставка обещает быть насыщенной: богатая программа включает в себя представления, инсталляции, лекции, мастерклассы, интерактивные программы для детей и множество других мероприятий.