13 Հունիս 2011 - 06:40 AMT
Հունիսի 12-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայացավ Արամ Խաչատրյանի անվան դաշնակահարների միջազգային մրցույթի երրորդ փուլը, որի արդյունքում հայտնի դարձան հաղթողները: Առաջին մրցանակին արժանացավ Պենգ Ցաոն Չինաստանից, երկրորդ մրցանակը կիսեցին Ժորա Սարգսյանն ու Լիլիթ Գրիգորյանը Հայաստանից, իսկ երրորդ մրցանակին արժանացավ Սոնա Արշակյանը Ռուսաստանից: Երրորդ փուլի մասնակցի դիպլոմի է արժանացել Անահիտ Դիլբարյանը Հայաստանից:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը, որին մասնակցելու համար այս տարի Երևան են ժամանել 36 դաշնակահար և 11 կոմպոզիտոր, ընդգրկում է երաժիշտներ Հայաստանից, ԱՊՀ երկրներից, Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Լիբանանից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Չինաստանից, Կորեայի Հանրապետությունից և Դոմինիկյան Հանրապետությունից: Մրցույթի կազմակերպիչներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը «Արամ Խաչատրյան – մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան: Գլխավոր գործընկերն է ԱՊՀ-Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը: Մրցույթի պաշտոնական փակումը տեղի է ունենալու հունիսի 13-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:

12-го июня в концертном зале им. Арама Хачатуряна в Ереване состоялся второй тур международного конкурса пианистов имени Арама Хачатуряна. По итогам трех туров победителем конкурса стал пианист Пенг Цао из Китая, второе место поделили между собой Жора Саркисян и Лилит Григорян, а на третьем месте – Сона Аршакян из России. Диплом участника третьего тура получила Анаит Дилбарян из Армении.
В этом году для участия в конкурсе в Ереван приехали 36 музыкантов из 11 стран. В целом в конкурсе приняли участие музыканты из Армении, стран СНГ, Европы, США, Канады, Австралии, Ливана, Испании, Грузии, Китая, Республики Кореи и Доминиканской Республики. Организаторы конкурса – Министерство культуры РА, культурный фонд “Арам Хачатурян – конкурс” и Ереванская государственная консерватория имени Комитаса. Главный партнер – Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества СНГ. Официальное закрытие конкурса состоится 13-го июня в концертном зале им. Арама Хачатуряна.