13 Հունիս 2011 - 10:05 AMT
Հունիսի 14-ին ՀՀ Ճարտարապետության ազգային-թանգարան ինստիտուտում կայանալու է«Արևմտականացող Ստամբուլի հայ ճարտարապետները» խորագրով ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացմանը, որը կազմակերպվել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունը:
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն 19-րդ դարում և 20-րդ դարի սկզբին Ստամբուլի քաղաքաշինական դիմագծի ձևավորման մեջ կարևոր դեր ունեցած հայ ճարտարապետների ստեղծագործությունները, որոնք կվերակենդանացնեն մեր օրերում մոռացության մատնված հայ ճարտարապետներին ու նրանց գործերը:
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն Ստամբուլի ճարտարապետական կերպարանավորման գործում իրենց բաժինը բերած հայ ճարտարապետները, որոնք անցյալից եկող իրենց փորձառության հետ մեկտեղ յուրացնելով արևմտյան ճարտարապետության ավանդույթները, եվրոպական ոճը ներմուծեցին Ստամբուլ, քաղաքին հաղորդելով շահեկան ինքնատիպություն:
Ցուցահանդեսը ընդգրկում է ավելի քան 40 հայ ճարտարապետների 100-ից ավելի գործերի լուսանկարներ: Ցուցահանդեսի ընթացքում այցելուները առիթ կունենան նյութի վերաբերյալ երկու կարճ ժապավեններ դիտել, տեղեկություններ ստանալ ճարտարապետների և նրանց կառույցների մասին:
Ցուցահանդեսի ընթացքում կկազմակերպվեն պոլսահայ ճարտարպետներին նվիրված դասախոսություններ: Առաջին դասախոսությունը կկայանա հունիսի 15-ին:

13 Июнь 2011 - 10:05 AMT
14-го июня в Национальном музее-институте архитектуры РА состоится торжественное открытие выставки Армянские архитекторы Стамбула”, организованной Министерством градостроительства РА. На выставке будут представлены произведения армянских архитекторов, сыгравших значительную роль в формировании архитектуры Стамбула 19-го и начала 20-го веков, которые напомнят о забытых в наши дни талантливых зодчих и их работах.
На выставке будут также представлены работы тех архитекторов Стамбула, которые сумели совместить традиции восточной архитектуры с европейским стилем, придав городу незабываемую привлекательность.
В экспозицию вошли более 100 фотографий с работами 40 армянских архитекторов. Посетители получат возможность посмотреть два коротких видеоролика на эту тему, узнать все об архитекторах и спроектированных ими зданиях.
В ходе выставки будут организованы лекции, посвященные армянским архитекторам Стамбула. Первая лекция состоится 15-го июня.