Քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը վերջնականապես չի որոշվել, չի կարելի շարունակել բանակցությունները: Այդ մասին հայտարարել է «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանը՝ Ադրբեջանի կողմից Շահումյանի շրջանի օկուպացման 19-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, ժամանակն է, որ հայկական կողմը փոխի իր դիրքորոշումը հակամարտության կարգավորման հարցում: «Այն մարդիկ, որոնք հանդես են գալիս Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա հակամարտության կարգավորման օգտին, չեն ասում, թե հատկապես ինչն է լավը այդ փաստաթղթում: Մենք առաջարկում ենք, որ Քարվաճառը, Լաչինը, Շահումյանը, Գետաշենը նախկին ԼՂԻՄ-ի հետ միասին հայտարարվեն անձեռնմխելի տարածքներ: Միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի շարունակել բանակցությունները»,-ասել է Եղիազարյանը:
Իր հերթին Արցախյան պատերազմի մասնակից, «Արաբո» ջոկատի անդամ Հակոբ Հակոբյանը հայտարարել է, որ օկուպացված Շահումյանի շրջանի նախկին բնակիչները մինչ օրս սպասում են այն օրվան, թե երբ կկարողանան վերադառնալ իրենց հայրենի հողը:

Пока статус Нагорного Карабаха не будет окончательно определен, нельзя продолжать переговоры. Об этом на пресс-конференции, посвященной 19-ой годовщине оккупации Шаумянского района Азербайджаном, заявил командир отряда «Арабо» Манвел Егиазарян.
По его словам, пришло время, чтобы армянская сторона изменила позицию в процессе урегулирования конфликта. “Те люди, которые выступают за разрешение конфликта на основе Мадридских предложений, не говорят, что именно хорошего в этих документах. Мы предлагаем, чтобы Карвачар, Лачин, Шаумян, Геташен, Мартунашен вместе с бывшей НКАО были объявлены неприкосновенными территориями. Лишь в этом случае можно продолжить переговоры», – подчеркнул Егиазарян.
В свою очередь, участник Арцахской войны, член отряда “Арабо” Акоп Акопян заявил, что бывшие жители оккупированного района Шаумян до сих пор ожидают дня, когда смогут вернуться на свою родную землю.