Քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը վերջնականապես չի որոշվել, չի կարելի շարունակել բանակցությունները: Այդ մասին հայտարարել է «Արաբո» ջոկատի հրամանատար Մանվել Եղիազարյանը՝ Ադրբեջանի կողմից Շահումյանի շրջանի օկուպացման 19-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, ժամանակն է, որ հայկական կողմը փոխի իր դիրքորոշումը հակամարտության կարգավորման հարցում: «Այն մարդիկ, որոնք հանդես են գալիս Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա հակամարտության կարգավորման օգտին, չեն ասում, թե հատկապես ինչն է լավը այդ փաստաթղթում: Մենք առաջարկում ենք, որ Քարվաճառը, Լաչինը, Շահումյանը, Գետաշենը նախկին ԼՂԻՄ-ի հետ միասին հայտարարվեն անձեռնմխելի տարածքներ: Միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի շարունակել բանակցությունները»,-ասել է Եղիազարյանը:
Իր հերթին Արցախյան պատերազմի մասնակից, «Արաբո» ջոկատի անդամ Հակոբ Հակոբյանը հայտարարել է, որ օկուպացված Շահումյանի շրջանի նախկին բնակիչները մինչ օրս սպասում են այն օրվան, թե երբ կկարողանան վերադառնալ իրենց հայրենի հողը:

Negotiations must not be continued unless the status of Nagorno Karabakh is determined, according to Arabo detachment commander.
“It’s time for Armenia to alter position in the settlement process,” Manvel Eghiazaryan told a press conference in Yerevan. “People who agitate for adoption of Madrid principles refrain from commenting on the essence of this document. We propose that Karvachar, Lachin, Shahumyan, Getashen and Martunashen together with the territory of former NKAO should be declared inviolable lands.”
For his part, Artsakh war participant, Arabo member Hakob Hakobyan said that the residents of the occupied Shahumyan region are still waiting for day when they can return to their homes.