13 Հունիս 2011 - 11:18 AMT
Շահումյան-Գետաշենի նախկին բնակիչները պահանջում են մշտապես արծարծել Հյուսիսային Արցախի օկուպացիայի խնդիրը
Ադրբեջանի կողմից Հյուսիսային Արցախի օկուպացիայի խնդիրը չի կարելի անուշադրության մատնել: Այդ մասին հայտարարել է «Շահումյան-Գետաշեն» հայրենակցական միության ղեկավար Էդիկ Բալայանը Ադրբեջանի կողմից Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 19-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսում:
«Մենք բազմիցս ենք կոչ արել ԵԱՀԿ ՄԽ-ին, որպեսզի նրանք դիտարկման խումբ գործուղեն Հյուսիսային Արցախ, որտեղ ադրբեջանական իշխանությունները բնակեցման ակտիվ քաղաքականություն են վարում»,-ասել է Բալայանը՝ հավելելով, որ նրանց խնդրանքն այդպես էլ դրական պատասխան չստացավ: Ինչպես նշել է միության ղեկավարը, Հյուսիսային Արցախի նախկին բնակիչները դժգոհ են նրանից, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն միակողմանի մոտեցում է ցուցաբերում այդ հարցում և կատարում է միայն ադրբեջանական կողմի պահանջները:
Բալայանն ընդգծել է, որ Հյուսիսային Արցախն ապագա չունի Ադրբեջանի կազմում: Նա համոզված է, որ քանի դեռ արցախյան կողմը չի մասնակցում բանակցություններին, Հյուսիսային Արցախի հարցը չի բարձրացվի բանակցություններում:

13 June 2011 - 11:18 AMT
The head of Shahumyan-Getashen expatriates' union drew attention to Azerbaijan's occupation of Northern Artsakh
“The issue cannot be left unattended,” Edik Balayan said at a Yerevan-hosted news conference on the 19th anniversary of Shahumyan occupation by Azerbaijan.
“The union has repeatedly called on OSCE Minsk Group to dispatch a monitoring group to Northern Artsakh, where Azeri authorities are conducting active policy of resettlement. However, we were never responded,” Balayan remarked.
“Former population of Northern Artsakh is unhappy with OSCE MG's biased position on the issue. According to them, the Organisation only fulfils Azerbaijan's demands.”
As Balayan specifically pointed out, the Northern Artsakh has no future as a part of Azerbaijan. “The issue will never be addressed until NKR becomes involved in negotiations,” Balayan emphasized.