13 Հունիս 2011 - 11:44 AMT
Այսօր լրացավ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Շահումյանի շրջանի օկուպացման 19 տարին: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Շահումյան-Գետաշեն» հայրենակցական միության նախագահ Էդիկ Բալայանը, 1992 թվականի հունիսի 13-ն ամենաողբերգական օրը դարձավ Շահումյանի շրջանի պատմության մեջ: Նրա խոսքով, հայկական կողմն արեց ամեն ինչ, որպեսզի պաշտպանի Շահումյանը, սակայն հակառակորդը մի քանի անգամ գերազանցում էր իր ուժով: Բալայանը հաղորդել է նաև, որ Գետաշենի և Շահումյանի օկուպացման արդյունքում անօթևան մնացին 21 000 հայ փախստականներ, որոնք հույս ունեն, որ կարող են հայրենի գյուղեր վերադառնալ:
19 տարի առաջ` հունիսի 13-ին, ադրբեջանական բանակը լայնամասշտաբ հարձակում գործեց Շահումյանի վրա: Ադրբեջանական բանակն այնտեղ կենտրոնացրեց իր ողջ ռազմական տեխնիկան: Չնայած հայկական կողմի դիմադրությանը, Շահումյանի անկումից չհաջողվեց խուսափել:

Исполнилось 19 лет со дня оккупации Азербайджаном Шаумянского района Республики Арцах. Как на пресс-конференции в Ереване заявил председатель патриотического союза «Шаумян – Геташен» Эдик Балаян, 13 июня 1992 года стало самым трагическим днем в истории Шаумяна. По его словам, армянская сторона сделала все, чтобы защитить Шаумян, однако противник в несколько раз превосходил в силе. Балаян также сообщил, что в результате оккупации Геташена и Шаумяна остались без крова 21.000 армянских беженцев, которые надеются, что смогут вернуться в родные села.
19 лет назад 13 июня азербайджанская армия осуществила крупномасштабное наступление на Шаумян. Азербайджанцы перебросили туда всю свою военную технику. Несмотря на сопротивление армянской стороны, падения Шаумяна избежать не удалось.