Այն, ինչ կատարվեց շահումյանցիների հետ 1992թ., իսկական ցեղասպանսւթյուն է: Այդ մասին հայտարարել է Արցախյան պատերազմի մասնակից, «Արաբո» ջոկատի անդամ Հակոբ Հակոբյանը Ադրբեջանի կողմից Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 19-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսում:
«Ադրբեջանում բոլորը խոսում են այսպես կոչված Խոջալուի ցեղասպանության մասին, սակայն ոչ ոք չի խոսում այն մասին, թե ինչ կատարվեց Շահումյանի 13 000 բնակիչների հետ: Քաղաքը ռմբակոծում էին գիշերը, երբ խաղաղ մարդիկ քնած էին»,-ասել է Հակոբ Հակոբյանը:
Ըստ Հակոբյանի, թիկունքից աջակցության դեպքում հնարավոր կլիներ խուսափել Շահումյանի անկումից:
Հունիսի 13-ին լրացավ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանի օկուպացման 19-րդ տարելիցը: Այդ օրը 1992թ. ադրբեջանական բանակը լայնմասշտաբ հարձակում գործեց Շահումյանի վրա: Ադրբեջանական բանակն այնտեղ կենտրոնացրեց իր ողջ ռազմական տեխնիկան: Չնայած հայկական կողմի դիմադրությանը, Շահումյանի անկումից չհաջողվեց խուսափել:

What was done to Armenian population of Artsakh's Shahumyan region in 1992 is nothing but genocide, according to Arabo detachment member.
“Azerbaijan never stops referring to a so-called ‘Khojalu genocide’, however, no one ever mentions what happened to Shahumyan's population of 13000 people. The town was bombed at nights, when the innocent people were sleeping,” Hakob Hakobyan told a news conference in Yerevan.
“Were we supported from the rear, the fall of Shahumyan would have been avoided,” he stressed.
June 13 marks the 19th anniversary of the Shahumyan region occupation by Azerbaijan, which left 21000 Armenian refugees homeless.