Այն, ինչ կատարվեց շահումյանցիների հետ 1992թ., իսկական ցեղասպանսւթյուն է: Այդ մասին հայտարարել է Արցախյան պատերազմի մասնակից, «Արաբո» ջոկատի անդամ Հակոբ Հակոբյանը Ադրբեջանի կողմից Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 19-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսում:
«Ադրբեջանում բոլորը խոսում են այսպես կոչված Խոջալուի ցեղասպանության մասին, սակայն ոչ ոք չի խոսում այն մասին, թե ինչ կատարվեց Շահումյանի 13 000 բնակիչների հետ: Քաղաքը ռմբակոծում էին գիշերը, երբ խաղաղ մարդիկ քնած էին»,-ասել է Հակոբ Հակոբյանը:
Ըստ Հակոբյանի, թիկունքից աջակցության դեպքում հնարավոր կլիներ խուսափել Շահումյանի անկումից:
Հունիսի 13-ին լրացավ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանի օկուպացման 19-րդ տարելիցը: Այդ օրը 1992թ. ադրբեջանական բանակը լայնմասշտաբ հարձակում գործեց Շահումյանի վրա: Ադրբեջանական բանակն այնտեղ կենտրոնացրեց իր ողջ ռազմական տեխնիկան: Չնայած հայկական կողմի դիմադրությանը, Շահումյանի անկումից չհաջողվեց խուսափել:

13 Июнь 2011 - 11:52 AMT
То, что произошло с армянским населением Шаумянского района Арцаха в 1992 году, является настоящим геноцидом. Об этом на пресс-конференции в Ереване, посвященной 19-ой годовщине оккупации Шаумянского района Азербайджаном, заявил участник Арцахской войны, член отряда “Арабо” Акоп Акопян.
“В Азербайджане все говорят о так называемом геноциде в Ходжалу, однако никто не говорит o том, что произошло с 13.000 населением Шаумяна. Город бомбили по ночам, когда мирные люди спали”, – рассказал Акопян.
По мнению Акопяна, в случае поддержки с тыла падения Шаумяна можно было бы избежать.
13 июня исполнилось 19 лет со дня оккупации Шаумянского района Республики Арцах Азербайджаном. В этот день 1992 года азербайджанская армия осуществила крупномасштабное наступление на Шаумян. Азербайджанцы перебросили туда всю свою военную технику. Несмотря на сопротивление армянской стороны, падения Шаумяна избежать не удалось.