14 Հունիս 2011 - 07:21 AMT
Այժմ Հայաստանում երրորդ հանրապետության վախճանի և չորրոդի ստեղծման գործընթացներ են ընթանում: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է կինոռեժիսոր, «Սարդարապատ» շարժման անդամ Տիգրան Խզմալյանը: Ըստ նրա, երրորդ հանրապետությունն ի վիճակի չէ լուծել երկրի առջև ծառացած խնդիրրները: «Եթե չեմ սխալվում, մենք կլինենք երրորդ հանրապետության վախճանի ականատեսները, երրորդ հանրապետության թրթուրը կվերածվի թիթեռի, որի ազգային թևերից մեկը կլինի Սփյուռքը»,-հայտարարել է նա:
Այն հարցին, թե ինչ մեթոդներով է ստեղծվելու չորրորդ հանրապետությունը, Խզմալյանն ասել է, որ դա կախված կլինի իշխանությունների գործողություններից: Նա նշել է նաև, որ բռնատիրական ժողովրդավարությունը սպառել է իրեն, որի մասին են վկայում վերջին իրադարձությունները Վրաստանում:
Տիգրան Խզմալյանը նաև մեկնաբանել է իր այցը ԱՄՆ «Սարդարապատի» մեկ այլ անդամ Գարեգին Չուգասզյանի հետ: Ըստ նրա, Վաշինգտոնում նրանք հանդիպել են Պետդեպարտամենտի, ԱՄՆ Կոնգրեսի, «Կարնեգի» հիմնադրամի, Բաց հասարակության ինստիտուտի ներկայացուցիչների հետ, իսկ Լոս Անջելեսում՝ հայ համայնքի հետ: Խզմալյանի խոսքերով, իրենք անաչառ տեղեկություններ են տրամադրել իրենց զրուցակիցներին հայաստանյան իրադարձությունների վերաբերյալ և ներկայացրել հետագա զարգացումների սեփական տեսակետը:

14 Июнь 2011 - 07:21 AMT
Сейчас в Армении идет процесс конца третьей республики и создание четвертой. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил кинорежиссер, член движения “Сардарапат” Тигран Хзмалян. По его словам, третья республика не в состоянии решить стоящие перед страной проблемы. “Если я не ошибаюсь, и мы являемся свидетелями конца третьей республики, то гусеница третьей республики превратится в бабочку с двумя крыльями, и одной из крыльев национальной бабочки будет Диаспора”,- заявил он.
При этом на вопрос, какими методами будет создана четвертая республика, Хзмалян ответил, что это будет зависеть от действий властей. Он также заметил, что авторитарная демократия себя уже исчерпала, о чем в частности свидетельствуют последние события в Грузии.
Тигран Хзмалян также прокомментировал его визит в США вместе с другим членом движения “Сардарапат” Гарегином Чугасзяном. По его словам, в Вашингтоне они встретились с представителями Госдепа, Конгресса США, фонда “Карнеги”, Института открытого общества, а в Лос-Анджелесе с представителями армянской диаспоры. Они представили своим собеседникам объективную информацию о событиях в Армении и свои взгляды на их дальнейшее развитие.