Ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի փոխզիջում: Այդ մասին Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Շվեդիայի արտգործնախարար Կառլ Բիլդտը:
Ըստ Բիլդտի, հակամարտության գոտում լարվածության մեղմացման և վստահության ամրապնդման համար պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկվեն և հենց դրա մասին է նա խոսել Բաքու այցելության ժամանակ: «Փոխզիջման հնարավոր կլինի հասնել կողմերի միջև ընթացող բանակցություններում»,-ասել է Բիլդտը:
Շվեդիայի ԱԳՆ ղեկավարը հավաստիացրել է նաև, որ իր երկիրը սատարում է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և հուսով է, որ կողմերին կհաջողվի խաղաղ համաձայնության գալ մոտ ապագայում:

Мирное урегулирование карабахской проблемы не имеет альтернативы. Для мирного урегулирования проблемы необходим компромисс с обеих сторон. Об этом на совместной с главой МИД Армении пресс-конференции в Ереване заявил министр иностранных дел Швеции Карл Бильдт.
По словам шведского министра, для смягчения напряженности в зоне конфликта и укрепления атмосферы доверия должны быть предприняты все возможные меры и именно это он говорил в рамках визита в Баку. “Компромисс может быть достигнут в рамках переговоров, которые проводятся между сторонами”,- сказал Бильдт.
Глава МИД Швеции также заявил, что его страна поддерживает мирное разрешение конфликта и надеется, что сторонам удастся прийти к мирному соглашению в ближайшее время.